Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy

2020.12.04 11:54
Prezydent RP zdecydował o ilości niedziel handlowych w grudniu. W okresie przedświątecznym zwiększa się ruch w sklepach, dlatego Andrzej Duda zezwolił na incydentalny handel w niedziele.
Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. Jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy
Fot: Pixabay

Podpisano nowelizację

W środę (2.12) Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy, która jednorazowo pozwala na handel w niedzielę 6 grudnia. Dzisiaj (4.12) Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację, która incydentalnie zniesie handel.

Zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dodatkowa niedziela ma zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy przed Świętami.

"Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r." - czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Kolejne niedziele

Poza 6 grudnia, klienci będą mogli zrobić zakupy również w dwie inne niedziele: 13 i 20 grudnia.

Dzięki temu rozwiązaniu ma się zmniejszyć ilość klientów w sklepach, przez co łatwiej będzie zachować ograniczenia sanitarne. Ponadto dodatkowe niedziele to również większy zarobek dla przedsiębiorców oraz właścicieli punktów handlowych.

Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, w sklepach oraz galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m2 oraz nakaz zakrywania ust i nosa.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1640 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39