Dodatkowy zarobek? Fajna opcja, choć czasem może okazać się problematyczna

2023.09.11 10:34
Kto nie lubi dodatkowych zarobków? Na dorabianie często decydują się też emeryci i renciści. W ich przypadku może to być jednak spory problem.
Dodatkowy zarobek? Fajna opcja, choć czasem może okazać się problematyczna
Fot: pixabay.com

Co roku we wrześniu zmieniają się limity dorabiania dla rencistów oraz wcześniejszych emerytów. Świadczeniobiorcy muszą o nich pamiętać, by nie stracić przyznanych świadczeń. Obecnie ich dodatkowa wypłata nie może być wyższa niż 4904,10 zł brutto.

- Pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity zarobkowe, które zmieniają się co trzy miesiące. Od 1 września obowiązują nowe, nieco niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Wynika to ze spadku przeciętnego wynagrodzenia w kraju za II kwartał 2023 r. w stosunku do wynagrodzenia krajowego obowiązującego w I kwartale 2023 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

W przypadku, gdy przychód przekracza określone progi tj. 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przyznane emerytowi bądź renciście świadczenie, może zostać zmniejszone lub zawieszone.

- Aby nie narazić się na zmniejszenie emerytury czy renty, miesięczne zarobki nie powinny przekroczyć 4904,10 zł brutto. Jeśli przychód przekroczy 4904,10 zł brutto, ale będzie niższy niż 9107,50 zł brutto, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Emeryturę lub rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ZUS można maksymalnie zmniejszyć o 794,35 zł, rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracyo kwotę 595,80 zł, a rentę rodzinną, do której uprawniona jest jedna osoba o 675,24 zł. Natomiast  jeśli dodatkowe przychody przekroczą miesięcznie 9107,50 zł brutto, to świadczenie zostanie zawieszone - wyjaśnia rzeczniczka.

Kogo nie obowiązują limity?

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65 r. ż. mogą dorabiać bez żadnych limitów. Martwić też się nie muszą osoby, które pobierają rentę rodzinną, która jest korzystniejsza niż emerytura przyznana ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Bez ograniczeń mogą też dorabiać osoby pobierające renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

217 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39