Dopalacze - zatrucia w Podlaskiem

2018.09.10 12:12
Dopalacze to plaga naszych czasów. W woj. podlaskim dochodzi do - przeciętnie - kilku zatruć tymi środkami w miesiącu. Na szczęście nie ma ofiar śmiertelnych.
Dopalacze - zatrucia w Podlaskiem
Fot: pixabay.com

W Podlaskiem, w miesiącu, dochodzi średnio do kilku zatruć dopalaczami. Od początku roku do połowy sierpnia zanotowano u nas 28 zgłoszeń podejrzeń zatruć tego rodzaju środkami. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna to mniej niż w analogicznym czasie rok wcześniej, bowiem wtedy zarejestrowano dokładnie o 10 zgłoszeń więcej. Na szczęście dotychczas nie doszło do zgonów z tego powodu.

Specjaliści wskazują, że najwięcej zatruć środkami zastępczymi dotyczy osób powyżej 25. roku życia.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że na opakowaniach dopalaczy nie ma wiarygodnej lub jakiejkolwiek informacji o składzie chemicznym lub innym składzie niż deklarowany. Poza tym te same nazwy handlowe nie zawsze zawierają te same substancje chemiczne. Często za to pojawiają się nowe substancje o nieznanym działaniu niepożądanym i toksyczności.

Ważne jest też to, że dopalacze mają nieokreśloną dawkę, co oznacza, że stężenie substancji powodujących efekt narkotyczny może być wielokrotnie wyższe niż w klasycznych narkotykach. A to z kolei ułatwia przedawkowanie. Nie bez znaczenia jest również to, że produkcja dopalaczy odbywa się w nieodpowiednich warunkach, tam, gdzie występują zanieczyszczenia i półprodukty.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1022 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39