Droga z zastosowaniem formuły inicjatywy lokalnej - dorzucili się do niej mieszkańcy

2021.07.29 12:00
W Jurowcach wybudowano pierwszą drogę z zastosowaniem formuły inicjatywy lokalnej. Oznacza to, że część kosztów pokryli mieszkańcy.
Droga z zastosowaniem formuły inicjatywy lokalnej - dorzucili się do niej mieszkańcy
Fot: Gmina Wasilków
Nowa droga w Jurowcach

Mieszkańcy ulic Górnej i Poziomkowej doczekali się nowej drogi. Powstała ona z zastosowaniem inicjatywy lokalnej, co oznacza, że oni także się na nią złożyli. Nowa droga kosztowała bowiem 378 tys. zł, a mieszkańcy obu ulic pokryli 15% tej kwoty. To przełożyło się na przygotowanie dokumentacji i pokrycie kosztów zjazdów do posesji. Warto też wspomnieć, że 80% inwestycji gmina pozyskała z Funduszu Dróg Samorządowych.

- To pierwsza droga w naszej gminie, która powstała z zastosowaniem formuły inicjatywy lokalnej. Mieszkańcy tych ulic zawiązali komitet i sami zwrócili się do nas z wnioskiem o jej wybudowanie, komisja zaopiniowała inwestycję pozytywnie, zgodziła się też na to Rada Miejska – mówi Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

Nowa droga znajduje się na uboczu, jednak dla mieszkańców ulic Górnej i Poziomkowej była bardzo ważna. Starali się o nią od wielu lat. Dotychczasowa droga – żwirowo - gruntowa była ciągle rozmywana po każdym większym deszczu. Powodem tego jest niewielki spadek w tym miejscu.

W końcu, w styczniu tego roku burmistrz Wasilkowa podpisał z firmą As-Bud umowę na realizację tej inwestycji. Prace rozpoczęły się w marcu, a zakończyły w lipcu.

- W przyszłym roku w tej formule inicjatywy lokalnej ma powstać ulica Zakładowa w gminie. To droga, gdzie mieści się sporo przedsiębiorców i oni deklarują sfinansowanie inwestycji w 50%. Będę Radzie Miejskiej opiniował realizację tego projektu – zapowiada burmistrz Łuckiewicz.

Inicjatywa lokalna polega na współpracy mieszkańców i jednostek samorządu. Jej celem jest wspólne realizowanie zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej. W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy zgłaszają pomysły i deklarują udział w ich realizacji, który może mieć formę wkładu rzeczowego, finansowego lub pracy społecznej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1339 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39