Drogi gminne i powiatowe zostaną wyremontowane. Podlaskie otrzyma na to 74 mln zł

2023.01.05 14:18
W czwartek (5.01) wojewoda podlaski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zadań polegających na remoncie dróg powiatowych i gminnych.
Drogi gminne i powiatowe zostaną wyremontowane. Podlaskie otrzyma na to 74 mln zł
Fot: Malwina Witkowska

- Podpisałem ogłoszenie o kolejnym naborze w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Tym razem mamy nowość w tym programie, która została wprowadzona nowelizacją ustawy, a mianowicie, że zostaną przekazane specjalne środki na remonty dróg powiatowych i gminnych - rozpoczął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na ten cel do województwa podlaskiego wpłynie ponad 74 mln zł. Kwota ta zostanie podzielona po równo - 37 mln zł trafi na remonty dróg gminnych i 37 mln zł na drogi powiatowe.

- Zgodnie z definicją określonej w ustawie o drogach, remontami nazywamy przywracanie do pierwotnego kształtu dróg. Oczywiście materiał, który może być zastosowany może być inny niż ten, który był wcześniej stosowany - wyjaśnił wojewoda.

Nabór potrwa do 6 lutego

W ogłoszeniu zastrzeżono, że dofinansowanie może sięgać do 80% kosztu remontu danej drogi.

- Nie zakreślamy jeszcze tego minimalnego kształtu, zawsze to było 50%, ale uzgodnimy to jeszcze, po dokonaniu przyjęcia wniosków. Liczmy, że będzie ich duża ilość - powiedział.

Nabór wniosków potrwa 30 dni, czyli do 6 lutego. Następnie te wnioski będą oceniane przez powołaną w tym celu komisję.

- Po zakwalifikowaniu wniosków, po stworzeniu list podstawowych i rezerwowych, zostaną one następnie zatwierdzone przez premiera. Liczymy, że proces ten będzie stosunkowo szybki. Spodziewamy się, że w pierwszym półroczu 2023 r. zostanie on zakończony - zaznaczył wojewoda.

Po zatwierdzeniu list, remonty mają być zrealizowane w ciągu roku, czyli do końca pierwszej połowy 2024 r.

- W naszym województwie zawsze mieliśmy nadmiar wniosków, w stosunku do ilości pieniędzy. Chcę podkreślić, że te alokacje środków, które przeznaczano na nasze województwo były jednymi z większych w kraju - przypomniał wojewoda. - Długość listy rezerwowej nie powinna przekraczać 75% tego, co jest na listach podstawowych. Bywały takie sytuacje, że nie wszystkie inwestycje, które były zgłaszane, mieściły się na listach rezerwowych - dodał Paszkowski.

Niemal 270 mln zł na podlaskie drogi

Według wicewojewody Tomasza Madrasa, program Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg staje się dzięki kolejnemu naborowi jeszcze bardziej kompletny.

- Oprócz tego podstawowego naboru, który obejmuje modernizacje i budowy dróg, a teraz dochodzi ten element, który zgłaszali do nas samorządowcy. Z punktu widzenia każdego wójta czy burmistrza to jest istotne rozróżnienie, czy droga ma być remontowana czy modernizowana. Z punktu widzenia mieszkańca, często wydaje się, że jest to samo. A w praktyce koszt modernizacji to większa, ważniejsza część budżetu gminy, a remonty w przeliczeniu na kilometr są tańsze. Zwykle jest to przywrócenie tej nawierzchni, która była wcześniej, a która została w jakimś stopniu zdewastowana - mówił wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Wojewoda Paszkowski przypomniał, że w połowie ubiegłego roku został ogłoszony nabór z RFRD na remonty i budowę nowych dróg w Podlaskiem w 2023 r. Kwota, którą przeznaczono na ten cel to ponad 194 mln zł.

Aktualnie czekamy na rozstrzygnięcie naboru dotyczącego budowy, przebudowy, modernizacji i remontów dróg powiatowych i gminnych na rok 2023. Lista trafiła już do ministerstwa infrastruktury. Na listach jest ponad 160 inwestycji, w ramach których jest ponad 100 nowych inwestycji i 60 projektów, które są kontynuacją zadań wieloletnich.

- Te 74 mln zł dodaje się do tego, co w 2023 r. będzie realizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naszym województwie. Jest to o połowię więcej środków, niż przewidywano - podsumował wicewojewoda Madras.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

485 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39