Drugi Strajk Klimatyczny. Białostocka młodzież otwarta na dialog

2020.08.14 14:57
Pierwszy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny miał miejsce 31 lipca, ale szybko został zakończony przez policję. Drugi protest odbył się 14 sierpnia i przeszedł bez zakłóceń. Organizator jest otwarty na rozmowy z urzędnikami, by podjąć skuteczne działania.
Drugi Strajk Klimatyczny. Białostocka młodzież otwarta na dialog
Fot: Malwina Witkowska

Drugie podejście

Pierwszy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) odbył się 31 lipca br. pod Urzędem Miejskim w Białymstoku. Nie został on jednak zgłoszony przez organizatorów jako zgromadzenie, dlatego policja spisała wszystkich aktywistów i kazała się rozejść.

Za drugim razem, protest został zgłoszony do Urzędu Miasta i przeszedł bez zakłóceń. Młodzież siedziała z transparentami pod Urzędem Marszałkowskim.

- Przyjęliśmy formę strajku co dwa tygodnie. Czekamy, aż ktoś zejdzie i zechce z nami porozmawiać. Jesteśmy otwarci na dialog – powiedział organizator, Jakub Kwiatkowski.

Ostatni, trzeci strajk odbędzie się 28 sierpnia.

Zielone płuca Polski

Po pierwszym strajku, przedstawiciele protestu zostali zaproszeni na rozmowę z zastępcą Prezydenta Białegostoku, Rafałem Rudnickim. Mają również nadzieję do dalszych dialogów, aby to nie było jednorazowe spotkanie.

- Zostaliśmy zaproszeni do rozmowy z panem Rafałem Rudnickim, na temat edukacji klimatycznej w mieście oraz akcji billboardowej – informuje aktywista MSK Białystok, Jakub Kwiatkowski. - Często mówi się, że nasz region to zielone płuca Polski. Dzięki akcji billboardowej pokazalibyśmy wszystkim, że rzeczywiście coś robimy, a nie tylko mówimy – dodaje.

Wakacyjne strajki

Protestujący domagają się przede wszystkim większej edukacji o klimacie i ochronie środowiska. W całej Polsce organizowane są strajki, by zwrócić uwagę obywateli na rosnący problem.

„Wakacje w pełni, ale my przypominamy, że od walki z katastrofą klimatyczną nie ma przerwy. Organizujemy protesty, żeby pokazać, że kryzys klimatyczny wciąż jest ogromnym zagrożeniem, którego rząd nie może ignorować i odsuwać na dalszy plan” - czytamy w wydarzeniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1592 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39