Duża impreza na Dojlidach. Przed zawodnikami prawdziwy test wytrzymałości

2023.08.17 09:50
Ośrodek Sportów Wodnych Dojlidy będzie w najbliższą niedzielę (20.08) gościć zawody zatytułowane Elemental Tri Series. Uczestnicy wydarzenia przystąpią do rywalizacji w trzech konkurencjach - pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze.
Duża impreza na Dojlidach. Przed zawodnikami prawdziwy test wytrzymałości
Fot: BOSiR

Różne konkurencje i jeden cel, a jest nim zwycięstwo

Triathlon to jedna z najwszechstronniejszych i najbardziej wymagających form ruchu. Zmagania obejmują trzy połączone konkurencje sportowe, tj. pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Na plaży miejskiej na Dojlidach będzie można zobaczyć w akcji zawodników, którzy wystartują na różnych dystansach.

Białostockie zawody stanowić mają finał emocjonującego cyklu Elemental Tri Series, który w 2023 r. gościł wcześniej w Olsztynie. To impreza dla amatorów i wyczynowców, którzy podejmują się znaczącego wyzwania. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, a także Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci. Do rywalizacji przystąpi łącznie ponad 400 osób.

Na pierwszym, najkrótszym dystansie supersprinterskim (0,4 km pływania – 10 km jazdy na rowerze – 2,5 km biegu), zawodnicy rywalizować będą w Turnieju Nadziei Olimpijskich i Pucharu Polski w Triathlonie w kategoriach: młodzik (13-14 lat), junior młodszy (15-17 lat) i junior (18-19 lat). Międzynarodowy Turniej Nadziei Olimpijskich odbędzie się w Białymstoku już po raz szósty. Jego głównym celem jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Słowacji, Czech i Polski. Daje on szansę porównania możliwości i poziomu sportowego na tle zagranicznych rywali. Ponadto zawody pozwalają wyłonić najlepszych i najbardziej obiecujących triathlonistów, którzy mają potencjał na udział w igrzyskach olimpijskich.

Po supersprincie kibice będą mogli śledzić rywalizację na dystansie sprinterskim (0,75 km pływania – 20 km jazdy na rowerze – 5 km biegu). Jest to dystans dedykowany zwłaszcza tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem. Tutaj uczestnicy mają szansę na zwycięstwo w kategorii OPEN lub w swojej grupie wiekowej.

Z kolei na najbardziej wymagającym dystansie olimpijskim bez draftingu (1,5 km – 40 km – 10 km) rozdane zostaną medale Mistrzostw Polski Elity i U-23 oraz w kategoriach wiekowych. Tutaj mogą rywalizować także sztafety, w których jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie, lecz w ich przypadku nie będzie to ranga mistrzostw Polski.

Elemental Tri Series to także Elemental Junior

W ramach białostockiego triathlonu przeprowadzone zostaną również mistrzostwa kraju dla osób z niepełnosprawnością (start indywidualny) oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet osób z niepełnosprawnością. W drużynach będzie musiał znaleźć się przynajmniej jeden zawodnik niepełnosprawny, który pokona jedną z trzech konkurencji – pływanie, kolarstwo lub bieganie. W zmaganiach wezmą udział paratriathloniści, którzy mają m.in. zaburzenia widzenia czy dysfunkcje narządu ruchu.

Drugi raz w Białymstoku rozstrzygną się również losy mistrzostwa Polski w aquabike. Jak sama nazwa wskazuje, to połączenie pływania i jazdy na rowerze (1,5 km – 40 km). To propozycja dla osób, które niekoniecznie lubią bądź nie mogą biegać.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotują z kolei aquathlon, czyli zawody w pływaniu i bieganiu. Początkujący sportowcy będą rywalizować w dwóch kategoriach: dzieci (9-10 lat) na dystansie 0,1 km pływania i 0,5 km biegu oraz żaki (11-12 lat) na dystansie 0,2 km pływania i 1 km biegu. Dla małych biegaczy twórcy imprezy zrealizują dodatkowo Elemental Junior. Tu rywalizacja planowana jest na dystansach: 200 m (dla dzieci w wieku 1-6 lat) oraz na 500 m (dla dzieci w wieku 7-8 lat).

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów zlokalizowane będą na terenie Ośrodka Sportów Wodnych Dojlidy, którym zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Starty uczestników odbywać się mają na plaży, a zawodnicy pływać będą w zalewie Dojlidy. Jeżeli chodzi o trasę kolarską, to ta zostanie poprowadzona ulicami miasta. Etap biegowy zorganizowany będzie wzdłuż ul. Plażowej.

Impreza zatytułowana Elemental Tri Series ruszy w niedzielę o godz. 8.00 i potrwa przez cały dzień aż do godz. 19.00.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39