Duże inwestycje białostockich wodociągów. Przebudowa kanalizacji m.in. przy Wyszyńskiego

2018.05.24 14:17
Wodociągi Białostockie przeprowadzą wartą ponad 130 mln zł inwestycję na terenie Białegostoku i Wasilkowa. Dużą część tej kwoty pokryje dofinansowanie ze środków unijnych.
Duże inwestycje białostockich wodociągów. Przebudowa kanalizacji m.in. przy Wyszyńskiego
Fot: MN
Władze Białegostoku, Wasilkowa oraz przedstawiciele Wodociągów zapowiedzieli realizację projektu

"Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i gminy Wasilków" – taką nazwę ma duży projekt, który będą realizować Wodociągi Białostockie. Zakłada on realizację 13 zdań inwestycyjnych – w stacjach uzdatniania wody w Jurowcach, Wasilkowie i na Pietraszach, a także na kilkunastu białostockich ulicach. W tym drugim wypadku prace obejmą łącznie 19 km przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Roboty będą prowadzone m.in. w rejonie tak dużych ulic jak Wyszyńskiego czy Kopernika, ale także przy Esperantystów, Grabowskiego, Szaykowskiego, Saturna czy Sowlańskiej.

- Sieci, które często były budowane jeszcze przed wojną, wymagają wymiany i są to ogromne koszty. Dzięki temu projektowi, część z naszych mieszkańców będzie mogła skorzystać z tej nowej sieci, co niewątpliwie wpływa na jakość naszego środowiska naturalnego, ale też na jakość życia mieszkańców – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Koszt całej inwestycji, to 134,3 mln zł, ale Wodociągom udało się uzyskać wysokie dofinansowanie z środków unijnego Funduszu Spójności. Pokryje ono 85,6 mln zł, czyli ponad 60 procent.

Część inwestycji w ramach projektu już jest w realizacji. Kończy się rozbudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków, która pozwoli na wydłużenie tej fazy oczyszczania, przez co będzie ona wydajniejsza. Na większości obiektów oczyszczalni zostaną także procesy, które pozwolą na ograniczenie emisji uciążliwych zapachów w najbliższym otoczeniu.

Z zaplanowanych inwestycji w Wasilkowie zostaną zmodernizowane stawy infiltracyjne, w Pietraszach będzie wybudowany trzeci tzw. pulsator, co pozwoli na lepsze uzdatnianie wody, a w Jurowcach powstanie elektrownia fotowoltaniczna na potrzeby obiektu. Zakończenie całego projektu planowane jest na 2021 rok.

Wszystkie osoby, które chciałby poznać szczegóły inwestycji na białostockich ulicach, będą miały taką okazję 7 czerwca podczas spotkania zorganizowanego przez Wodociągi w SP nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
746 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39