Dużo chętnych do budowy Muzeum Pamięci Sybiru

2018.03.16 11:47
7 ofert wpłynęło w przetargu na stworzenie stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. Jest duża szansa, że niedługo poznamy wykonawcę.
Dużo chętnych do budowy Muzeum Pamięci Sybiru
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru
Tak wyglądać ma gmach Muzeum po zakończeniu prac

Było za tanio

Właśnie otworzono oferty w przetargu na wykonanie stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. W skrócie prace mają objąć rozbudowę, przebudowę i nadbudowę magazynu, w którym znajdować ma się placówka, a także roboty wokół niego.

Jest to już drugie podejście białostockiego magistratu do wyłonienia wykonawcy. Za pierwszym razem przetarg unieważniono z powodu błędów formalnych i co bardziej interesujące - z powodu zbyt niskich wycen. Miasto zakłada bowiem, że koszty inwestycji na tym etapie będą opiewać na ok. 45 mln, a tymczasem oferty wahały się od 29 do 34 mln zł.

Drugi konkurs, przynajmniej w tej kwestii spełnia już oczekiwania zamawiającego. Wpłynęło 7 ofert z czego 6 jest, co prawda poniżej zakładanej kwoty, ale o zbliżonej wartości. Najniższa z nich opiewa na 37,5 mln, najwyższa na 48 mln zł. Najbliżej założeń jest oferta konsorcjum, którego liderem jest białostocka firma Antex. Zaproponowali oni wykonanie prac za 44,5 mln zł. Wydaje się więc, że uda się wyłonić wykonawcę, chociaż cena nie musi być decydującym czynnikiem.

Zwiedzający w 2021 r.

Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć jeszcze w 2019 roku, a Muzeum z gotową ekspozycją ma zostać oddane do użytku w 2021 roku. W zeszłym roku miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na stworzenie wystaw. Wyniosło ono 7 mln zł.

– To dla nas szczególnie ważna inwestycja – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim.

Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Jej celem jest nie tylko budowanie pamięci o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

Obecnie placówka znajduje się w tymczasowej siedzibie przy ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1603 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39