Dwa nowe centra opiekuńczo-mieszkalne w Podlaskiem

2022.09.23 15:38
W Szumowie i Krasnopolu powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne. Oba projekty otrzymały spore dofinansowanie z województwa podlaskiego.
Dwa nowe centra opiekuńczo-mieszkalne w Podlaskiem
Fot: J. Fiedoruk

Dzięki dofinansowaniu w Podlaskiem powstaną dwa kolejna kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne: w Szumowie oraz w Krasnopolu.

- Dzisiaj podpiszemy kolejne umowy na utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych. W naszym województwie są to odpowiednio szósta i siódma już podpisana umowa. Cieszę się, że ten program, który jest realizowany wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej od 2019 r. w naszym województwie cieszy się dużą popularnością – mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

W ośrodkach, które niebawem powstaną, będzie prowadzona opieka całodobowa oraz dzienna. W Podlaskiem takie obiekty działają lub powstają w Daniłowie Dużym oraz w gminach Perlejewo, Stawiski, Ciechanowiec oraz Drohiczyn.

- Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę przeliczenie osób, które mamy na terenie województwa, a które są osobami niepełnosprawnymi, to wychodzi na to (mówimy też o ośrodkach zakontraktowanych, które będą powstawały), że mamy najniższy wskaźnik w kraju, jeśli chodzi o przeliczenie osób niepełnosprawnych przypadających na jeden dom. To dobrze świadczy o działalności samorządów w tym zakresie – mówi wojewoda.

W gminach przybywa osób starszych, niepełnosprawnych

Włodarze gmin, które dostały dofinansowanie przyznają, że przybywa osób starszych, niepełnosprawnych, które potrzebują opieki i wsparcia.

- Gmina Kranopol jak każda gmina w ostatnich czasach boryka się pod względem demograficznym z przeciwnościami, jakie stawia nam rzeczywistość, czyli wzrostem liczby osób starszych, niekoniecznie już pełnosprawnych – mówi wójt Krasnopola Karol Szrajbert. - Problem jest ogromny, jeśli chodzi o opiekę nad osobami niepełnosprawnymi i on się nawarstwia z roku na rok. Jesteśmy wdzięczni, że jest możliwość dofinansowania takich działań - dodaje.

W Kranospolu dom opiekuńczo-mieszkalny powstanie w budynku z 1924 r., gdzie do niegdyś mieściła się szkoła podstawowa. Budynek zostanie odpowiednio zaadaptowany i przystosowany. Obiekt ma ponad 400 m2, znajdą się tam 3 miejsca na pobyt całodobowy oraz 12 miejsc dla osób na pobyt dzienny. Dom ma zostać otwarty w marcu 2024 r.

Również włodarz gminy Szumowo cieszy się, że na jej terenie powstanie obiekt, który będzie pomagał mieszkańcom.

- Problem starzenia się, zwłaszcza w gminach wiejskich, jest problemem bardzo ważnym. Świadczą o tym statystyki. W gminie Szumowo w szkołach, przedszkolach w tej chwili uczy się 416 dzieci, a osób powyżej 70 lat mamy 730 – podlicza wójt Jarosław Cukierman. - Jest też sprawa tego rodzaju, że te osoby starsze potrzebują zauważenia, zagospodarowania wolnego czasu. Takie centrum opiekuńczo-mieszkalne ma podwójną funkcję - dodaje.

W Szumowie centrum także powstanie w budynku po szkole podstawowej, która została zamknięta w 2019 r. Opiekę całodobową znajdzie tu 5 osób, a dzienną – 20 osób. Wokół ustawiona zostanie altanka, zrobiony będzie ogród, wyznaczone miejsce do siania warzyw. W planach jest też ustawienie siłowni pod chmurką. Planowo obiekt ma być gotowy w 2024 r.

Dofinansowanie w gminie Krasnopol wynosi ponad 2,6 mln zł, a w gminie Szumowo ponad 2,8 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy
Studio Fryzur "TinaFryz"ul. Komisji Edukacji Narodowej 3 lok. 2
15-786 Białystok

Więcej informacji
1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39