Dwie seniorki straciły ponad ćwierć miliona zł. Uwierzyły oszustom

2021.11.19 08:43
80- i 72-latka padły ofiarami oszustów. Seniorki przekazały im łącznie ponad ćwierć miliona złotych. Obie były przekonane, że w ten sposób pomagają swoim bliskim, którzy rzekomo spowodowali wypadki i potrzebowali pieniędzy.
Dwie seniorki straciły ponad ćwierć miliona zł. Uwierzyły oszustom
Fot: KMP Białystok

Oszuści nie odpuszczają. Dwie seniorki powiadomiły białostockich policjantów o oszustwach, w których straciły łącznie ponad 250 tys. zł.

Do 72-letniej mieszkanki gminy Choroszcz zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę i powiedziała, że spowodowała wypadek. Dodała, że potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy. Oszustka poleciła jej zebrać wszystkie oszczędności i przekazać mężczyźnie, który przyjdzie do jej mieszkania. Chwilę później do rozmowy włączyła się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę. Wiedząc, że w domu jest również mąż seniorki, poleciła mu, aby pojechał we wskazane miejsce, gdzie miała oczekiwać na niego córka. W tym czasie 72-latka spakowała oszczędności i przekazała 220 tys. zł nieznajomemu mężczyźnie.

Druga z oszukanych kobiet przyszła do białostockiej "dwójki". 80-latka poinformowała policjantów, że w poniedziałek (15.11) na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za syna. Dodał, że spowodował wypadek, podczas którego potrącił kobietę i potrzebuje pieniędzy. Do rozmowy włączył się również i inny mężczyzna informując, że pomaga synowi seniorki w organizacji potrzebnych pieniędzy. W dalszej rozmowie poinstruował seniorkę, aby włożyła oszczędności do pudełka po butach. Ostatecznie seniorka przekonana, że rozmawia ze swoim synem i jego kolegą spakowała pieniądze i przekazała oszustowi ponad 40 tys. zł.

Aby nie paść ofiarą oszusta trzeba pamiętać, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach. Policja radzi, żeby zawsze kierować się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Należy być czujnym w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazywać im pieniędzy. Ponadto słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc trzeba rozłączyć się i zadzwonić do tej osoby (które np. podają się za nasze dzieci lub innych bliskich), aby zweryfikować tę informację.

- Apelujemy również do bliskich osób starszych, zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z wami i pytały za każdym razem o radę - nakłania policja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1712 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39