Dworzec w Augustowie odzyska dawną świetność

2023.02.25 14:14
W sobotę (25.02) przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych oraz Urzędu Miejskiego w Augustowie podpisali list intencyjny, który pozwoli na kontynuację współpracy, co poskutkuje włączeniem dworca w Augustowie w program inwestycyjny.
Dworzec w Augustowie odzyska dawną świetność
Fot: PKP S.A.

Władze Augustowa nieodpłatnie przekażą augustowski dworzec w ręce PKP S.A. Dzięki temu dworzec zostanie włączony do kolejnego, planowanego na najbliższe lata programu inwestycyjnego. Po zakończeniu modernizacji w budynku dworca będzie prowadzona obsługa podróżnych, a dodatkowo część jego powierzchni zostanie przeznaczona na potrzeby Miasta.

– Dworzec kolejowy w Augustowie odzyska historyczne piękno i użyteczność. Bardzo się cieszę z podjętych przez spółkę PKP i miasto działań w celu renowacji i modernizacji tego miejsca. Planowana inwestycja to kolejny, znakomity przykład współpracy samorządu i rządu w celu likwidacji wykluczeń w Polsce Wschodniej – powiedział wicepremier i minister aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Historia budynku dworca w Augustowie sięga ok. 1899 r., powstał on w ramach budowy Zaniemeńskiej Kolei Żelaznej, łączącej wówczas Grodno, Augustów, Suwałki i Olitę z Oranami. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a jego niewielka część udostępniona jest podróżnym jako poczekalnia. W 2013 r. obiekt został zakupiony przez podmiot komercyjny, a w 2017 r. odkupiła go gmina miasto Augustów.

W 2022 r. burmistrz Augustowa zaproponował PKP S.A. nieodpłatne nabycie dworca i włączenie go do zasobów Spółki, co, poprzez decyzję kierunkową, zostało przyjęte przez Zarząd Polskich Kolei Państwowych S.A. w lutym tego roku.

Burmistrz Augustowa nie krył zadowolenia. Podkreślał, że najważniejsze jest, aby mieszkańcy Augustowa i goście odwiedzający mieli wyremontowany dworzec i komfortowe warunki oczekiwania na pociąg.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1772 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39