Dyżur podatkowy. Wsparcie otrzymają osoby głuche i niedosłyszące [WIDEO]

2020.03.06 14:53
W najbliższy poniedziałek w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku osoby głuche i niedosłyszące będą mogły skorzystać ze wsparcia przy rocznym rozliczeniu PIT. Pomocy udzieli im także tłumacz języka migowego z Polskiego Związku Głuchych.
Dyżur podatkowy. Wsparcie otrzymają osoby głuche i niedosłyszące [WIDEO]
Fot: DM

Będą dwa specjalne dyżury podatkowe

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych (PZG) organizują akcję, która pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym złożyć roczne rozliczenie PIT. Dyżury podatkowe odbędą się dwa razy - 9 marca oraz 2 kwietnia 2020 roku - w wybranych urzędach skarbowych na terenie całego kraju, również w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku, przy ul. Świętojańskiej 13.

Komunikat w języku migowym Polskiego Związku Głuchych:




Osoby głuche i niedosłyszące będą mogły rozliczyć swój PIT - w godzinach 10.00-18.00 - korzystając zarówno ze wsparcie urzędnika, jak również z osobistej pomocy profesjonalnego tłumacza języka migowego.

- Dzięki wspólnej akcji KAS i PZG osoby niesłyszące i niedosłyszące uzyskają w urzędzie skarbowym zarówno pomoc w złożeniu rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, jak również w innych sprawach związanych z rozliczeniem PIT - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

W jakich sytuacjach można się zgłosić?

Co ważne, w ramach akcji podatnicy otrzymają pomoc, nawet jeśli nie jest to ich urząd właściwy miejscowo. Na specjalnym stanowisku komputerowym będzie można rozliczyć podatek za pomocą usługi Twój e-PIT. Aby to zrobić, trzeba mieć przy sobie ubiegłoroczny PIT oraz aktualne informacje o dochodach. Przypominamy, że złożenie PIT w wersji elektronicznej to krótszy czas na otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku (45 dni zamiast 3 miesięcy przy PIT złożonym w formie papierowej).

2 kwietnia dyżur podatkowy również będzie miał miejsce w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Białymstoku.

Prawa osób niepełnosprawnych w kontaktach z urzędami

Od 1 kwietnia 2012 roku osoby, które mają trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się i wymagają w związku z tym wsparcia w kontaktach z organami administracji publicznej, przy załatwianiu spraw w urzędach mogą korzystać ze środków wspierających komunikowanie się, w szczególności z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika.

Urzędy skarbowe na swoich stronach BIP (w zakładce: Załatwianie spraw / obsługa osób niepełnosprawnych) informują o zasadach obsługi osób głuchych i niedosłyszących.

Osoby takie mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy tłumacza języka migowego przy załatwianiu sprawy urzędowej. Powinny to zgłosić co najmniej na 3 dni robocze przed wizytą w urzędzie (nie dotyczy to sytuacji nagłych). Zgłoszenie można przekazać w dowolnej formie (na przykład pisemnie, za pomocą e-maila, telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej, za pomocą faksu) i jednocześnie wskazać wybraną metodę komunikowania się.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1132 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39