Dzieci zdewastowały 2 cmentarze. Uszkodziły około 60 nagrobków

2015.10.02 00:00
Porozbijano czerwone gwiazdy i uszkodzono tablice na nagrobkach na cmentarzu żołnierzy radzieckich oraz zdewastowano zabytkowy cmentarz wyznaniowy. W tym tygodniu zniszczono w Milejczycach koło Siemiatycz dwie nekropolie. Zrobiły to dzieci.
Dzieci zdewastowały 2 cmentarze. Uszkodziły około 60 nagrobków
Fot: Roch Mściwój
Na cmentarzu wojskowym w Milejczycach zniszczono około 50 takich nagrobków

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach rozwiązali sprawę dotyczącą dewastacji cmentarzy żołnierzy radzieckich i katolicko-prawosławnego w Milejczycach.

Do zniszczenia grobów na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach doszło w połowie ubiegłego tygodnia, a kolejne podobne zdarzenie miało miejsce w tej samej miejscowości na cmentarzu katolicko-prawosławnym w miniony poniedziałek. W wyniku działania sprawców uszkodzonych zostało w sumie ponad 60 pomników. W większości przypadków były to zniszczone lub przewrócone płyty nagrobne. Bardziej ucierpiał cmentarz wojskowy, gdzie pochowanych jest ponad 1,5 tys. czerwonoarmistów. Przy około 50 nagrobkach rozbito betonowe gwiazdy. W tej sprawie protestowało nawet rosyjskie MSZ.

- W związku z tym, że oba cmentarze nie były ogrodzone oraz nie było tam monitoringu, ustalenie osób odpowiedzialnych za znieważenie miejsc pochówku było bardzo trudnym zadaniem - informowała podlaska policja.

Po tygodniu od pierwszego zdarzenia kryminalnym udało się jednak rozwiązać sprawę. Okazało się, że z uszkodzeniem nagrobków najprawdopodobniej związek mają 10-latek i 9-letnia dziewczynka. Oboje, podczas rozmowy z prokuratorem w obecności psychologa, przyznali się do winy, tłumacząc, że chcieli tylko zabrać kilka gwiazdek. Teraz sprawą nieletnich zajmie się sąd rodzinny.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1110 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39