Dzięcieca onkologia pełna kolorów

2010.11.04 00:00
Ściany i sufit Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego Białymstoku zamieniły się w podwodną krainę pełną kolorowych ryb. A to dzięki Maciejowi Kotowi, który pomalował Klinikę oraz Fundacji "Pomóż Im", która projekt sfinansowała.
Dzięcieca onkologia pełna kolorów
Fot: Anna Dycha
Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK przypomina teraz kolorowy świat podwodny

Przeprowadzono też remont oddziału, a koszt wszystkich prac wyniósł 90 tys. zł.
- Chcieliśmy, by dzieci tutaj przebywające czuły się jak w domu - wyjaśnia ideę akcji Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. - Zamieniliśmy białe ściany szpitala najczęściej kojarzące się z bólem i cierpieniem w barwne ściany pokoju dziecięcego.

Najbardziej kolorowy oddział w szpitalu
Prof. Maryna Krawczuk - Rybak, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK, jest przekonana, że praca Macieja Kota uczyniła oddział kolorowym i przyjaznym dziecku. - To jest dla naszych pacjentów drugi dom i chcemy, by był wesoły - mówi. - To jest teraz najbardziej kolorowy oddział w całym szpitalu - dodaje.
Remont sal i korytarzy, wymiana nieszczelnych okien, zakup nowych telewizorów - Klinika zmieniła się dzięki wsparciu Fundacji "Pomóż Im".
Cały czas rodzice i dzieci korzystają z pomocy Fundacji - zakupionych przez nią materiałów higienicznych, pościeli pranej na jej koszt czy zabawek. Wyjeżdżają również na turnusy rehabilitacyjne. W przyszłym tygodniu w szpitalu rozpoczną się też dodatkowe zajęcia plastyczne i muzyczne dla chorych dzieci.

Podwodny świat pełen ryb
- Chciałem pokazać coś uniwersalnego - tłumaczy wybór tematyki Maciej Kot, który już od 10 lat maluje szpitalne oddziały dziecięce w całym kraju. - Zdecydowałem się więc na świat wodny. Woda dzieciom kojarzy się z czymś wspaniałym, często z wakacjami. Pokolorowałem też sufit, co nie było prostym zadaniem.
Chorym dzieciom bardzo spodobał się pomysł pomalowania oddziału przez artystę. Niektóre rybki nawet same namalowały.
Dariusz Kuć podkreśla, że onkologia dziecięca powinna kojarzyć się z radością. - Wiele dzieci wychodzi z choroby. Jest to nawet około 80 proc. przypadków - oczywiście w zależności od choroby i rozpoznania - mówi.
Jakie są plany Fundacji? Już 20 listopada zaprasza ona na koncert charytatywny na rzecz Białostockiego Hospicjum na rzecz Dzieci. Usłyszymy akordeonistę Andrzeja Grzybowskiego z recitalem utworów J.S. Bacha oraz pianistę Dawida Zarzyckiego z utworami Fryderyka Chopina. Podczas występu zbierane będą fundusze na rzecz hospicjum. Koncert odbędzie się w auli Pałacu Branickich o godz. 17.

andy

1446 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39