Dziecko potrzebuje obecności ojca od początku

2011.05.09 00:00
Z badań wykonanych w ramach projektu "Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn" wynika, że opieka nad dzieckiem, szczególnie w pierwszym okresie jego rozwoju jest zdecydowanie domeną kobiet. Zdaniem respondentów matka jest niezbędna w pierwszym miesiącach życia dziecka, natomiast ojciec niekoniecznie. Z tą opinią nie zgadzają się rodzinni psychologowie.
 Dziecko potrzebuje obecności ojca od początku
Fot: sxc.hu

- W pierwszym okresie życia dziecka obecność ojca jest niezbędna choćby dla zrównoważenia emocji noworodka - mówi Michał Wroński, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, zawodowo m.in. prowadzący warsztaty dla rodziców i nauczycieli przedszkolnych, współpracownik Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego oraz Inicjatywy Tato.Net. - Małe dziecko wyczuwa emocje rodziców, a ojciec w tym czasie może być ogromnym wsparciem emocjonalnym dla matki. Może on mieć ogromny wkład w zapewnienie spokoju noworodkowi - dodaje.

W pierwszym okresie życia dziecka pomiędzy rodzicami i dzieckiem rodzi się więź poprzez dotyk. Dziecko wyczuwa puls rodziców i jest on pewnego rodzaju sposobem komunikowania się z nimi. Dlatego warto, aby ojciec uczestniczył w tworzeniu tej więzi: trzymając często dziecko na rękach, kołysząc je na przykład do snu, albo gdy płacze, czy też uczestnicząc w karmieniu.

Rewolucyjnym rozwiązaniem w wypełnianiu roli taty stał się urlop ojcowski. W kodeksie pracy urlop ojcowski obowiązuje od 1 stycznia 2010 roku. W świetle art. 1823 Kodeksu pracy, ojciec dziecka może wziąć tzw. urlop ojcowski także wtedy, gdy na urlopie macierzyńskim przebywa już matka. Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi do końca 2011 roku - 1 tydzień. Natomiast od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu wzrośnie do 2 tygodni.

MAG

980 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39