Dziew/czyny - nieschematyczny Dzień Kobiet w Białymstoku

2012.03.08 00:00
Nie 8-ego, a 10 marca, zapełniona wydarzeniami od rana do późnej nocy sobota, to okazja do alternatywnego świętowania Dnia Kobiet. Miejsce goździków i rajstop zajmą wegańskie potrawy, dyskusje i zabawa do rana.
Dziew/czyny - nieschematyczny Dzień Kobiet w Białymstoku
Fot: materiały organizatora

Dziew/czyny to oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Przedsięwzięcie propaguje współpracę białostoczanek w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym, oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet w społeczeństwie.

Kuchnia miłości i spacer śladami Nory Ney

Impreza rozpocznie się śniadaniem wegańskim, które miedzy godz. 9 a 12 zaserwują Vegan Sisters - Bardzo Nieformalna Grupa Cateringowa w Kawiarni Labalbal. Dziewczyny zapraszają na plotki o smacznym i świadomym odżywianiu przy szwedzkim stole pełnym wegańskich potraw. "Bez krwi, bez kości, kuchnia miłości" - przekonują Vegan Sisters.

Następnie o godz. 12 spod galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 wyruszy grupa spacerowa Białostockim Szlakiem Kobiet. Ten opiera się na opowieści o sześciu białostoczankach: Placydzie Bukowskiej z domu Siedleckej - plastyczce, współautorce witraży w kościele św. Rocha i płaskorzeźb w kościele na Dojlidach; Salomei Deszner - aktorce, śpiewaczce operowej, związanej z teatrem Branickich; doktor Irenie Białównie; Małce Blochowej - pierwszej kobiecie na Białostocczyźnie, która prowadziła największą fabrykę w regionie i Renie Szumowicz znanej szerzej jako Nora Ney - słynnej aktorce z początku XX wieku. Śladem słynnych białostoczanek poprowadzi Anna Łuszyńska i Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Kobiece rozmowy i dyskusja o kobietach

Następny przystanek to symboliczny Czerwony Namiot. Dawniej spotykały się w nim kobiety w trakcie menstruacji, która kiedyś odbywała się w jednym czasie. W sobotę, białostoczanki będą mogły porozmawiać w nim o cielesności, o kulturowych ograniczeniach, tabu związanym z ciałem, słowach, których brakuje na określenie tego, co kobiece. Spotkanie poprowadzą dziewczyny ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych Kobieteria w godz. 14.30 - 16.30 w Teatrze Tańca Nowy Świat, ul. Nowy Świat 2 (nad Rejsem).

Popołudnie to czas na rozmowę. W Klubokawiarni Piasta 14 o godz. 17 rozpocznie się panel dyskusyjny "Kobiece centrum - kobiece peryferie". Czy kobiety są widoczne w przestrzeni publicznej? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Które kobiety są w centrum, a które na peryferiach? I co do tego wszystkiego mają włosy? Na te i inne pytania odpowiedzą socjolożka Anna Zawadzka i krytyczka literacka Marta Konarzewska. Spotkanie poprowadzi socjolożka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Małgorzata Skowrońska.

Muzyka jest kobietą

Zakończeniem projektU Dziew/czyny będzie impreza Szparkiet w klubie Metro. Zagrają: Zrobię To Sobie - electro-punkowe kobiece trio z Wrocławia; Rekkefolge//4metry - dj'ski duet poznanianek, który uraczy brzmieniami z pogranicza electro, disco i punku, a także Blue Velvet - białostocka artystka i dj'ka grająca wyłącznie z winyli.

Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 i Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych Kobieteria, przy wsparciu Nieformalnej Grupy IRIS, Bardzo Nieformalnej Grupy Cateringowej Vegan Sisters oraz Klubu Muzycznego Metro.

Bieżące informacje są dostępne na stronie: http://projektdziewczyny.wordpress.com/

MAG

1102 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39