Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post

2017.03.01 09:20
W Środę Popielcową wyznawcy Kościoła katolickiego rozpoczynają 40-dniowy post, tzw. "czas zakazany" dla wszelkich zabaw, wesel czy dyskotek.
Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post
Fot: archibial.pl / Teresa Margańska

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, wypada 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Rozpoczyna tym samym 40-dniowy post (nie są wliczane niedziele). W tym roku obchodzona jest 1 marca.

Zgodnie z tradycją katolicką, tego dnia przypada tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, któremu towarzyszą słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Nie jest natomiast nakazane uczestniczenie w Eucharystii, choć jest to powszechną praktyką.

Należy pamiętać, że w Środę Popielcowa obowiązuje post ścisły dla osób między 18. a 60. rokiem życia (3 posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla osób od 14. roku życia bez górnej granicy wieku.

Cały okres Wielkiego Postu jest "czasem zakazanym" dla hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Warto także wówczas powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych.

Katolicy w 2017 r. Wielkanoc obchodzić będą 16 i 17 kwietnia.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39