E-zwolnienia w Podlaskiem. Pierwsze podsumowania

2018.12.04 15:23
Elektroniczne zwolnienia lekarskie obowiązują od 1 grudnia. Natomiast białostocki ZUS podaje, że tylko w poniedziałek do oddziału wpłynęło 3,7 tys. e-zwolnień.
E-zwolnienia w Podlaskiem. Pierwsze podsumowania
Fot: pixabay.com

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane jedynie w formie elektronicznej, obsługiwanej przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada.

W województwie podlaskim przygotowanych do wystawiania zwolnień elektronicznych jest 3,5 tys. lekarzy. W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, medycy wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia, system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA.

- Wczoraj do Oddziału ZUS w Białymstoku wpłynęło 3,7 tys. e-zwolnień i ani jednego papierowego. W całym kraju wczoraj dostarczono do Zakładu 161 zaświadczeń, które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą druku o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach. Będziemy wyjaśniać, z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rzeczniczka wskazuje również, że doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomagają lekarzom przejść z opcji papierowej na elektroniczną. Są oni też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas.

- Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7,1 tys., z czego 1,5 tys. dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień – zaznacza Krupicka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednocześnie, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest w godz. 6.00 do 22.00.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1748 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39