Edukacyjne i wzruszające historie w ramach seansów filmowych dla dzieci. Wstęp wolny

2023.07.02 08:46
Już niedługo startuje "Kino Dzieci" organizowane przez Galerię Arsenał w Białymstoku. Wydarzenie skierowane jest do najmłodszych.
Edukacyjne i wzruszające historie w ramach seansów filmowych dla dzieci. Wstęp wolny
Fot: T. Szabelski-Różniak
Wystawa "Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur"

"Kino Dzieci" obejmuje cztery cykliczne spotkania, w ramach których można wspólnie obejrzeć dedykowaną dla nich produkcję filmową w sali Placu Zabaw Arsenał.

"Lada dzień" to pierwszy seans w ramach "Kina Dzieci". To finlandzka produkcja w reżyserii Hamy’ego Ramezan. Przedstawia historię 13-letniego Ramina, który mieszka razem z rodziną w ośrodku dla uchodźców w Finlandii. W trakcie wakacji, jego rodzina otrzymuje wiadomość o odrzuceniu ich wniosku o azyl.

Rodzina Ramina składa apelację i starają się kontynuować swoje codzienne życie, jednak jest to utrudnione przez ciągłą niepewność o jutro. Gdy oficerowie służby imigracyjnej regularnie odwiedzają szkołę Ramina, aby zabrać dzieci, których rodziny nie otrzymały prawa do azylu, pojawia się pytanie: Czy przyjdą także po niego?

"Dziki Zachód Calamity Jane" to następny film. Jest francusko-duńską animowaną produkcją w reżyserii Rémi Chayé. Opowiada losy 12-letniej Marthy Jane, która musi zająć się swoim rodzeństwem, gdyż jej ojciec zostaje poważnie ranny. Martha, mocno ograniczana przez sztywne konwencje społeczne związane z płcią, postanawia podjąć odważną decyzję.

W przeświadczeniu, że w ten sposób lepiej spełni swoje obowiązki wobec rodziny oraz spełni swe pragnienie wolności i przygody, postanawia przebrać się za chłopca. Nieoczekiwanie, los stawia ją w trudnej sytuacji, gdy zostaje niesłusznie oskarżona o kradzież. Wobec tego, jej determinacja rośnie, a ona postanawia uciec, aby udowodnić swoją niewinność.

"Moje życie to cyrk" to kanadyjski komediodramat w reżyserii Miryam Bouchard. Główną bohaterką historii jest Laura, czyli nastolatka, której tata jest zawodowym klaunem. Razem przemierzają kraj, aby wspólnie występować w coraz to nowszych miejscach, jednak dziewczyna tak naprawdę marzy o zwyczajnym i normalnym życiu, w którym mogłaby się uczyć i rozwijać. Postanawia więc zdawać do prywatnej szkoły, jednak cięższe od nadrobieniu materiału okazuje się przekonanie wyluzowanego ojca do tego pomysłu.

"Marona – psia opowieść" jest francusko-belgijsko-rumuńskim filmem animowanym w reżyserii Anca Damian. Skupia się wokół historii suczki Marony, która trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Jej największym marzeniem jest spotkanie kochającego ją człowieka, z którym będzie mogła zamieszkać na stałe. Historia przedstawiona w filmie jest opowiedziana z psiej perspektywy i skupia się na ukazaniu czym dla psów i ludzi jest szczęście, miłość i przywiązanie.

Po seansach, Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza do zwiedzenia wystawy współtworzonej przez dzieci "Galeria to kurnik artyści to kury a sztuka to jajka kur".

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39