Egzaminy gimnazjalne czas zacząć. Dzisiaj polski, historia i WOS

2017.04.19 07:51
Przez najbliższe 3 dni będą trwać egzaminy gimnazjalne. Uczniowie trzecich klasa rozwiążą w tym czasie po 5 lub 6 testów.
Egzaminy gimnazjalne czas zacząć. Dzisiaj polski, historia i WOS
Fot: pixabay.com

W środę (19.04) rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które są testem sprawdzającym wiedzę zdobytą przez uczniów przez ponad 3 lata spędzone w gimnazjum. Egzaminów nie można nie zdać, ale ich wynik będzie miał decydujące znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich.

Maraton otworzy test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Rozpocznie się on w środę (19.04) dokładnie o godz. 9.00. Na jego napisanie będzie 60 min. Po krótkiej przerwie uczniowie jeszcze raz zasiądą w ławkach – tym razem, żeby poradzić sobie z testem z języka polskiego. W tym wypadku egzamin będzie on trwał 90 min.

Czwartek to dzień przedmiotów ścisłych – o godz. 9.00 rozpocznie się część poświęcona biologii, chemii, geografii i fizyce (60 min na rozwiązanie), a o godz. 11.00 - matematyce (tu znowu 90 min).

Na koniec uczniowie zmierzą się z testami z języków obcych. Każdy mógł sobie wybrać język, z którym chce się zmierzyć. Oczywiście największą "popularnością" cieszył się angielski, do którego przystąpi, w skali kraju, prawie 86% zdających. Można też było się zdecydować na podejście do testu o rozszerzonym profilu, ale nie było to obowiązkowe. Analogicznie, jak w poprzednich dwóch dniach, pierwsza część rozpocznie się o godz. 9.00, druga o godz. 11.00.

Ci gimnazjaliści, którzy z powodów losowych nie będą mogli przystąpić w kwietniu do pisania egzaminu lub jednej z jego części, będą mieli na to okazję na początku czerwca. Egzaminy rozłożone w taki sam sposób odbędą się 1, 2 i 5 czerwca.

Wyniki znane będą wraz z zakończeniem roku szkolnego, czyli 16 czerwca. Ważne jest, żeby rozwiązania pisać wyraźnie i zalecanym czarnym tuszem. Zadania otwarte z matematyki będą bowiem podlegały e-ocenianiu.

Po egzaminie rozwiązania zadań nie trafią do egzaminatorów w wersji papierowej. Zostaną zeskanowane, a egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania (scoris®Assessor) na ekranie komputera.

Będzie to jeden z ostatnich egzaminów gimnazjalnych. W wyniku reformy edukacji za 3 lata gimnazjów już bowiem nie będzie. Wówczas uczniowie 8. klas szkół podstawowych będą podchodzili do podobnych testów.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1565 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39