Elektroodpady. Co w sobie kryją i jak się ich pozbyć, by nam nie zagrażały?

2014.07.26 00:00
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien trafić do specjalnie wyznaczonych w tym celu punktów zbioru. Wyrzucając go do śmietnika lub lasu zatruwamy przyrodę i siebie.
Elektroodpady. Co w sobie kryją i jak się ich pozbyć, by nam nie zagrażały?
Fot: sxc.hu

Co w sobie kryją elektroodpady?

Mimo, że specjaliści dokładają starań, by z podzespołów sprzętów RTV i AGD wyeliminować jak najwięcej metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji, na razie niemożliwym jest ich całkowite usunięcie. Podczas korzystania z tego typu urządzeń nie grozi nam niebezpieczeństwo, ale wyrzucone w nieodpowiednim miejscu mogą przyczynić się do wielu szkód m.in. skażenia wody lub gleby. Co kryje w sobie nasz telewizor czy pralka?

Ze względu na właściwości izolacyjne w urządzeniach elektrycznych (zwłaszcza starszego typu) może znajdować się azbest. Stosowany do powlekania elementów metalowych chrom przyczynia się do zaburzeń układu krążenia oraz chorób skóry. W bateriach spotkamy kadm oraz nikiel, które po przedostaniu się do organizmu w dużym stężeniu mogą wywołać zmiany nowotworowe. Silne działanie neurotoksyczne ma także ołów wykorzystywany do produkcji akumulatorów i świetlówek. W tych ostatnich znajdziemy również rtęć. Zakazany od 1998 roku freon na pewno spotkamy w lodówkach starego typu.

Pozbywajmy się elektrośmieci zgodnie z prawem

Zgodnie z prawem elektrośmieci możemy pozbyć się na wiele sposobów. Mamy możliwość pozostawienia starego sprzętu w sklepie, w którym kupujemy nowe urządzenie. Musi to być jednak sprzęt tego samego typu (np. lodówkę oddajemy za lodówkę). Czy białostoczanie chętnie korzystają z tej możliwości?
- Klienci pytają, czy mogą przynieść stary sprzęt podczas zakupu nowego. Oczywiście mają taką możliwość - mówi sprzedawca z salonu RTV i AGD Neopunkt "Trzy Kłosy" w Białymstoku. - Niestety mieszkańcy naszego miasta rzadko z tego udogodnienia korzystają - zaznacza.

Mamy również możliwość oddania zużytego sprzętu do tzw. punktu zbierania. Możemy do niego przekazać nieodpłatnie dowolną ilość urządzeń. W gminie Białystok mamy dwa takie punkty - w Hryniewiczach oraz na terenie MPO przy ul. 42. Pułku Piechoty. Ten sposób pozbywania się niepotrzebnych już sprzętów jest bardziej popularny wśród mieszkańców.
- Do naszego punktu trafiają tego typu odpady. Zainteresowanie mieszkańców jest spore. Nasz kontener przeznaczony na elektrośmieci jest sukcesywnie zapełniany - stwierdza pracownik punktu selektywnej zbiórki odpadów w Hryniewiczach k. Białegostoku.

W każdą trzecią sobotę miesiąca mieszkańcy miasta mogą również pozostawić stare sprzęty w specjalnych punktach ustawionych na parkingach obu sklepów sieci Auchan oraz przy Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 na ul. Łagodnej.

Przypomnijmy, że kara grzywny za wyrzucenie elektroodpadów do śmietnika może wynieść 5 tys. zł, a za nielegalny demontaż tego typu odpadów grozi grzywna do 100 tys. zł.

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

1733 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39