Elektrownia chłodzi się w Narwi. Jaki to ma wpływ na ryby?

2020.08.07 14:07
Elektrownie wykorzystują wodę z Narwi, by chłodzić własne bloki energetyczne. Ocieplona woda wraca z powrotem do rzeki. Jaki ma to wpływ na ichtiofaunę?
Elektrownia chłodzi się w Narwi. Jaki to ma wpływ na ryby?
Fot: Grupa Energa
Rzeka Narew

Chłodzenie bloków

Woda z Narwi jest wykorzystywana do schładzania bloków energetycznych elektrowni w Ostrołęce, a następnie wraca do rzeki.

Urządzenia są modernizowane tak, aby zapobiegać dostawaniu się ryb do instalacji. Pobierają one wodę tak, by ryby nie trafiały do odstojnika, choć niektóre małe okazy czasami się wślizgną.

Termika pochłodnicza

Ciepła woda wraca z powrotem do rzeki, a jej termika wykorzystywana jest do hodowli wielu ryb. Podniesiona temperatura daje skuteczne rezultaty nie tylko hodowcom. Sprzyja ona rozwojowi różnych narybków i stanowi materiał zarybieniowy innych gatunków.

Energa na rzece wybudowała jaz, który chroni ryby przed suszą. W miejscu poboru jest monitoring oraz pomiar jakości wody.

Awaria w Łomży

Rzeka Narew jest uważana za czystą, tworzy liczne torfowiska, które są idealne dla skorupiaków, np. raków błotnych, dziś zagrożonych wyginięciem. Raki wymagają czystej i dobrze natlenionej wody. Do końca lat 70. występowały powszechnie w Narwi, lecz po awarii w zakładzie przemysłowym w Łomży, większość skorupiaków i mięczaków wyginęła. Niektóre z nich nie odrodziły się ponownie.

Jesienią 2019 roku do Narwi zostało wpuszczonych 200 raków błotnych. Jak wynika z obserwacji rybaków, przyjęły one dobrze nowe miejsce oraz przystąpiły do rozmnażania.

Polska "Amazonka"

Narew na prawie całej długości zachowała liczne meandry i naturalny charakter. Swoje źródło ma na Białorusi, choć w Polsce znajduje się jej dłuższa część.

Wiele rozlewisk i splątane koryta rzeki sprawiły, że nazywana jest "polską Amazonką". Część terenów przez które płynie, objęte są ochroną Natura 2000, jak i również ochroną w parkach narodowych i krajobrazowych.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1506 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39