Elektrownia pełna książek. Rodzinny festiwal z mnóstwem atrakcji

2018.05.12 14:52
Kiermasz książek, warsztaty, pokoje twórczej zabawy, pracownia sitodruku - te wszystkie atrakcje czekają w Galerii Arsenał elektrowni. Trwa tam Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci.
Elektrownia pełna książek. Rodzinny festiwal z mnóstwem atrakcji
Fot: Anna Dycha

Impreza po raz kolejny odbywa się w elektrowni. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci to "Książka to podróż w głąb siebie". Organizatorzy ze stowarzyszenia "Fabryka Bestsellerów" i Galerii Arsenał chcą kłaść nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem.

Dużo przestrzeni w elektrowni

- To fajna propozycja dla rodzin z dziećmi - ocenia imprezę Maja Wawrzyniak, która na festiwal przyszła z córką Zuzią. - Można tu obejrzeć ambitniejsze książki. Jest też dużo ciekawie zaaranżowanej przestrzeni dla dzieci.

Pani Maja już trzeci raz uczestniczy w imprezie. Z kolei Barbara Sych jest po raz pierwszy.

- Po Targach Książki postanowiłam wybrać się na ten Festiwal. Podoba mi się, że nie ma tu tłoku, w elektrowni jest dużo przestrzeni - przyznaje.

Głównym punktem imprezy jest kiermasz książek artystycznych dla dzieci, podczas którego prezentuje kilkadziesiąt wydawnictw. Dla rodziców i dzieci to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie brakuje książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy.

W gąszczu książek

Gdy już pooglądamy książki i zrobimy zakupy na kiermaszu, możemy odpocząć w specjalnych pokojach zaprojektowanych przez Martynę Štěpán-Dworakowską. W pokoju twórczej zabawy rządzi orgiami - statki z papieru pływają w kuwetach z wodą, nad głową również wiszą formy z papieru. W pokoju spokojnej lektury natomiast można poczuć się jak w podmorskiej głębinie - jest zielona trawa, są ryby, a żyrandol z rafy koralowej rzuca refleksy.

W jednej z przestrzeni zainstalowano też pracownię sitodruku, w której można wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie lub koszulce. Na antresoli z kolei prezentowana jest wystawa "Trąci Myszką?" Marii Dek. Dzieci mogą się też schować w domku z koców.

Nie brakuje oczywiście twórczych warsztatów i spotkań - gośćmi Festiwalu będą m.in. Tomasz Samojlik, Maria Dek i Małgorzata Frąckiewicz. Jeszcze dziś można pobawić się na potańcówce z Kapelą Batareja.

Festiwal potrwa do niedzieli (13.05). Elektrownia jest otwarta godz.. 10.00-18.00, wstęp wolny (wejście od ul. Świętojańskiej). Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1458 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39