Estakada nad Bugiem będzie miała 658 metrów. Chce ją budować firma z Turcji

2020.11.20 07:31
To najbardziej wysunięty na południe odcinek ekspresowej "dziewiętnastki" w województwie podlaskim. Jego najistotniejszy element to estakada nad doliną Bugu. Czy jej realizacja zostanie powierzona tureckiej firmie, która znowu składa najtańszą ofertę. To tej pory doświadczenia z nią nie są najlepsze.
Estakada nad Bugiem będzie miała 658 metrów. Chce ją budować firma z Turcji
Fot: GDDKiA w Białymstoku

Turkowie znów najtańsi

W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad już otwarto oferty w przetargu na projekt i budowę S19 na 25-kilometrowym odcinku Malewice - Chlebczyn.

- Wpłynęło ich osiem, z tego pięć mieści się w naszych szacunkach - informuje GDDKiA.

Jak podaje GDDKiA, najtańszą ofertę na budowę ekspresówki Malewice - Chlebczyn złożyła turecka firma Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. - 665,21 mln zł. Kolejną pod względem ceny jest propozycja firmy Intercor - 738 mln zł. Najwyżej, bo na 887,14 mln zł wyceniło kontrakt konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud, przekraczając szacunki zamawiającego, które w tym przetargu wynoszą 831,05 mln zł.

Budowę jednego kilometra tego odcinka S19 firma Kolin Inşaat oszacowała na 26,53 mln zł, a firma Intercor na 29,43 mln zł. Najdrożej kilometr wyceniło konsorcjum Kobylarnia i Mirbud - 35,38 mln zł.

Ostatnio ich ofertę odrzucono

GDDKiA teraz będzie analizować wszystkie złożone oferty. Niekoniecznie musi wybrać najtańszą. Tak było w przetargu na południową obwodnicę Białegostoku powstającą właśnie w ciągu S19. Za budowę odcinka Białystok Zachód - Księżyno najmniej zażyczyła sobie również firma Kolin Inşaat. GDDKiA miała jednak wątpliwości co do jej oferty. Chodziło m.in. o bilans robót ziemnych na trasie głównej, do których wykonawca nie udzielił wyjaśnień, a które umożliwiłyby weryfikację obliczeń. Ofertę odrzucono i wybrano drugą pod względem ceny firmę (więcej: Obwodnicę Białegostoku będzie budował Budimex).

Obowiązujący harmonogram zakłada, że podpisanie umowy na budowę odcinka Malewice - Chlebczyn nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku. W drugiej połowie 2022 r. firma powinna uzyskać zgodę na realizację inwestycji, a same prace planowane są na lata 2022-2025.

Duża estakada nad Bugiem

25-kilometrowy odcinek S19 Malewice - Chlebczyn, zahaczający o województwo mazowieckie w okolicy Chlebczyna i Sarnak, ominie od zachodu Siemiatycze, wyprowadzając ruch tranzytowy z miasta oraz przekroczy dolinę rzeki Bug estakadą o długości 658 m.

Zaplanowane są na nim dwa węzły drogowe - Siemiatycze Północ, gdzie S19 będzie krzyżować się z drogą wojewódzką nr 690 oraz Siemiatycze Południe, na którym S19 przetnie się z drogą krajową nr 62 w kierunku Drohiczyna i Sokołowa Podlaskiego.

Trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pasy awaryjne. Wykonawca zadecyduje, czy nawierzchnia powstanie z asfaltu czy betonu cementowego.

W tej chwili trwa wybór wykonawców 6 podlaskich odcinków S19 o długości blisko 80 km. Na 3 odcinkach o długości 37 km już zostali wybrani.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

978 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39