Dom

Fasada Roku 2021. Rozpoczęły się zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu

2021.04.27 15:12
Już po raz 15. elewacje z całej Polski mogą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 z pięciu kategorii. Na zwycięzcę czeka 10 tys. zł oraz miejsce w rywalizacji na poziomie międzynarodowym.
Fasada Roku 2021. Rozpoczęły się zgłoszenia do ogólnopolskiego konkursu
Fot: Fasada Roku
Domek w Wysokiem Mazowieckiem zgłoszony jest w kategorii: Budynek jednorodzinny

To już 15. edycja

Jury konkursu Fasada Roku od 2007 r. nagradza ciekawe realizacje przypominając o istotnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku i lokalnego krajobrazu. Konkurs od wielu lat jest zaliczany do najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej – ubiegłoroczna edycja zgromadziła aż 275 zgłoszeń. W kwietniu wystartowała już 15. odsłona zmagań o tytuł najlepszej elewacji wykonanej w technologii Baumit.

Podobnie jak w ubiegłych latach do obsadzenia jest 5 kategorii: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci, projektanci, biura projektowe i architektoniczne, wykonawcy, a także inwestorzy – zarówno instytucjonalni, jak również prywatni. Tym razem o najwyższe laury będą walczyć projekty zrealizowane w terminie od 1 stycznia 2020 r. do 30 września 2021 r.

Zgłoszenia i nagrody

Aby zgłosić obiekt, należy do 30 września wypełnić internetowy formularz. Należy do niego dołączyć przynajmniej 5 zdjęć zgłaszanego budynku. Fotografie powinny prezentować obiekt względem okolicy, każdą jego stronę oraz detale wykonania elewacji.

Realizacje, które wygrają w swoich kategoriach zostaną uhonorowane tytułem Fasada Roku 2021, a ich zgłaszający otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Ponadto zwycięstwo na poziomie krajowym otworzy przed laureatami drogę do rywalizacji międzynarodowej w ramach Baumit Life Challenge 2022.

Zwycięzców polskiej edycji wyłoni w listopadzie powołane jury, w którego skład wejdą wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Będą oceniać kandydatów biorąc pod uwagę aspekty tj.: dbałość o detale, zastosowaną kolorystykę i strukturę elewacji, a także jej relację z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji również poszanowanie ich historycznej tradycji.

Głosowanie internetowe

Oprócz głosowania jury, swój niezależny ranking stworzą także internauci. 1 maja na stronie Fasady Roku 2021 rozpocznie się głosowanie publiczności, w ramach którego każdy będzie mógł poczuć się jak juror. Oceniać będzie można dowolną liczbę obiektów przypisując swoim głosom wagę od 1 do 5. Będzie na to czas do 31 października. Projekty, które w swojej grupie zdobędą najwięcej głosów, zostaną odznaczone specjalnym "Wyróżnieniem internautów".

Aktualnie wśród zgłoszonych obiektów można zaleźć również te z województwa podlaskiego. W kategorii "Budynek jednorodzinny" zgłoszony jest dom z miejscowości Wysokie Mazowieckie. Natomiast w kategorii "Budynek wielorodzinny" zgłoszone są bloki z Białegostoku: Apartamenty Wyszyńskiego, Osiedle Rekreacyjne 6-8-10 oraz budynek przy ul. Wesołej 17.

Patronat Honorowy nad konkursem Fasada Roku 2021 sprawują Stowarzyszenie Architektów Polskich, Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Twórców Architektury.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
NewForm
NewFormul. Ciołkowskiego 169
15-516 Białystok

Więcej informacji
857 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39