Fenomenalny występ Żubrów w hicie kolejki. Lider nie miał nic do powiedzenia

2024.02.11 10:16
To był kawał dobrej koszykówki. Białostockie Żubry w 23. kolejce zmierzyły się na swoim terenie z Energą Basket Warszawa i starcie to wygrały. Lider II-ligowej tabeli był dla gospodarzy równorzędnym rywalem tylko w pierwszej kwarcie.
Fot: Adrianna Zawadzka

Czy to był najlepszy mecz Żubrów w tym sezonie? Bardzo możliwe. Podopieczni Krzysztofa Kalinowskiego w domowej potyczce z Energą Basket Warszawa zagrali wręcz perfekcyjnie i zasłużenie pokonali silnego przeciwnika różnicą aż 27 punktów.

Wyrównany był jedynie początek spotkania. W inauguracyjnej kwarcie padł wynik 20:19 dla gospodarzy, ale później białostoczanie włączyli wyższy bieg, zaczęli dziurawić siatkę rzutami za trzy i rywal został daleko w tyle. Już w połowie meczu ekipa ze stolicy Podlasia wygrywała 50:32, a ostatecznie Enea Żubry Chorten Białystok zwyciężyły z dotychczasowym liderem koszykarskiej II ligi (gr. B) aż 91:64. Kapitalne zawody rozegrał weteran w zespole gospodarzy, czyli Arkadiusz Zabielski (26 punktów), ale tak naprawdę wybornie zaprezentowała się cała drużyna, która poprzez efektowny triumf pokazała, że marzenia o I lidze wcale nie są przesadzone.

W sobotę (10.02) na parkiet wyszli także zawodnicy Tura, lecz bielszczanie w starciu ze Zniczem Basket Pruszków nie potrafili sprawić niespodzianki i przegrali. Domowa potyczka z zespołem, który skorzystał z porażki warszawian z Żubrami i wskoczył na fotel lidera, zakończyła się rezultatem 64:92. W ekipie gospodarzy pierwsze skrzypce grał Piotr Bobka (22 punkty), zaś po stronie rywali wyróżniali się przede wszystkim Bartosz Proczek (21 punktów) i Mateusz Itrich (19 punktów).

W następnej serii zmagań rozpędzone Żubry zagrają na wyjeździe ze znajdującym się w dolnej połowie tabeli Startem Lublin, natomiast Tur pojedzie do Ostrowi Mazowieckiej na potyczkę z miejscowym Sokołem.

Aktualna tabela koszykarskiej II ligi (gr. B)
16. MKS Ochota Warszawa 23 25 2-21

Enea Żubry Chorten Białystok - Energa Basket Warszawa 91:64 (20:19, 30:13, 16:14, 25:18)
Enea Żubry Chorten Białystok: Paweł Śpica (16 pkt), Maciej Bębeniec (14 pkt), Krystian Tyszka (13 pkt), Hubert Wyszkowski (0 pkt), Karol Obarek (13 pkt), Arkadiusz Zabielski (26 pkt), Tomasz Deja (3 pkt), Mikołaj Styczeń (6 pkt)

KKS Basket Bielsk Podlaski - Znicz Basket Pruszków 64:92 (21:20, 12:24, 13:17, 18:31)
KKS Tur Basket Bielsk Podlaski: Piotr Bobka (22 pkt), Jakub Grigoruk (1 pkt), Łukasz Kuczyński (10 pkt), Jan Lipiński (0 pkt), Mikołaj Krakowiak (7 pkt), Pavlo Bondarenko (8 pkt), Maciej Kurzyna (0 pkt), Patryk Milewski (5 pkt), Wojciech Jakubiak (7 pkt), Aaron Weres (4 pkt), Marcin Marczuk (0 pkt), Mariusz Rapucha (0 pkt)