Festiwal ŻUBROFFKA 2017

dodane dnia: 2017-11-06 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Festiwal ŻUBROFFKA 2017
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2017-12-06 - 2017-12-10
12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 6 do 10 grudnia 2017 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2017 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali ponad setkę najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów, na pokaz których – jak zawsze – wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowe Jury to w tym roku: Qiu Yang (chiński reżyser, zdobywca tegorocznej Złotej Palmy za krótkometrażowy film A Gentle Night!), Marian Crisan (nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za krótkometrażowy film Megatron, rumuński reżyser), Izabela Plucińska (mieszkająca i pracująca w Berlinie polska animatorka; za film Jam Session uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem dla krótkiego metrażu na festiwalu w Berlinie!), Gunhild Enger (nagradzana na świecie norweska reżyserka i artystka wizualna; jej dyplomowy film Bargain był nominowany do nagrody BAFTA) oraz Grzegorz Brzozowski (pochodzący z Podlasia reżyser, socjolog i krytyk filmowy; jego film A Stranger on my Couch zdobył Srebrnego Lajkonika jako Najlepszy Polski Film Dokumentalny na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 roku). Jury oceni filmy w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) oraz dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Po raz pierwszy w historii ŻUBROFFKI, filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury, złożone z licealistów i studentów białostockich szkół i uczelni. Jury będzie pracować pod przewodnictwem znanej publicystki popkulturowej i krytyczki Kai Klimek.
Nagrody w konkursie filmów eksperymentalnych i wideo-artu Na skraju przyzna Jury w składzie: Marija Razgutė (litewska producentka filmowa), Dan Karo (reżyser filmowy i selekcjoner Festival du Nouveau Cinéma w Montrealu) i Peter Budinský (słowacki animator i artysta wizualny). Z kolei filmy w konkursach Kids i Music video ocenią widzowie. Festiwalowa publiczność przyzna też tradycyjnie swoją nagrodę – Dzikiego Żubra!

Widzowie ŻUBROFFKI przyzwyczaili się już do efektownych inauguracji Festiwalu. Nie inaczej będzie i tym razem: niemiecki producent Christian Löffler zagra na żywo do awangardowego dokumentu Berlin: Symfonia wielkiego miasta Walthera Ruttmanna. Artysta, który z powodzeniem łączy „melancholię z euforią”, zilustruje muzycznie eksperymentalny, poetycki portret metropolii, co zapowiada bardzo interesujące i nowatorskie studium dynamiki miasta, ruchu i rytmu!

Podczas specjalnych filmowych pokazów zostaną zaprezentowane m.in. kultowe już wśród białostockich widzów midnight shorts; krótkometrażówki SF prosto z amerykańskiego Philip K. Dick Film Festival; autorski zestaw animacji o Bałtyku, inspirowany obecnością Białegostoku w konfederacji miast nadmorskich – Balteus Animatio; kobiece „szorty” szwedzkich reżyserek – A Swedish Life, a także Stary człowiek i może – zestaw filmów dowodzących, że jesień życia nie musi być czasem straconym. Warto wybrać się na cieszące się popularnością filmowe śniadania, podczas których można będzie zobaczyć krótkie filmy z Rumunii, Argentyny i Ukrainy, a także w filmowe podróże do wybranych miast – w tym roku będą to Pekin i Reykjavík!

Wieczory klubowe w Famie to okazja do nowych muzycznych emocji i festiwalowej integracji. W tym roku, o gorącą atmosferę zadbają: Gaika – wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, nasz podlaski łącznik Mifi w swoich spowolnionych i przebasowionych produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów (przygniatający bas i hipnotyzujące niespieszne tempo); izraelski skład Orgonite – przedstawiciel sceny middle eastern rave; Dj Khalab live a/v – włoski afro future beat shake; Rafael Aragon – legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki.

Warsztaty to ważna część Festiwalu! W tym roku dzieci będą uczyć się animacji lalkowej w ramach warsztatów „Monstrolympix | Potworolimpiada”, które poprowadzą animatorzy Dina Velikovskaya (Rosja) i Florian Grolig (Niemcy), a młodzież – tworzenia teledysków z austriackim reżyserem Florianem Pochlatko. Od lat, do tworzenia filmów zachęcamy także starsze pokolenie. Tym razem, seniorzy pod wodzą Fabryki Form Fszelakich, podczas warsztatów animacji spróbują „Ożywić wspomnienia”. Odbędą się także radiowe warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, autor programu Trójkowo, filmowo, a także warsztaty tworzenia wideoblogów filmowych, czego uczyć będzie Kaja Klimek.

Podczas Festiwalu odbędą się panele dyskusyjne: Trust Me, podczas którego, przy współpracy z festiwalami filmowymi w Szwecji (Uppsala International Short Film Festival) i Austrii (VIS Vienna Shorts) zapytamy o zaufanie, a w szczególności jego brak we współczesnym świecie; Wschodnie przyjemności, w ramach którego wybierzemy się w bezwizową podróż na Wschód, aby poznać jego charakterystyczne i unikalne rytuały.

Ciekawie zapowiada się poradnik terapeutyczny dla filmowców i nie tylko – Komu po co to kino, który poprowadzi Kornel Miglus z Polskiego Instytutu w Berlinie. Będą to szczere rozmowy o cieniach i blaskach zawodu filmowca.

W ramach ŻUBROFFKI zostaną także zaprezentowane dwie wystawy: Pagan Poetry Marcina Nagraba (foyer kina Forum) oraz Plakaty Filmowe z Ghany, ekspozycja zorganizowana we współpracy z Festiwalem Filmowym Kocham Dziwne Kino (klub Fama).
Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM:

6 grudnia 2017 (środa)

godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 11+ (119’)

godz. 11:00 VI Liceum Ogólnokształcące – Czytelnia, ul. Warszawska 8
Pokaz Zaufaj mi – Pokolenia. Na rozdrożach (70’), wiek: 16+

godz. 11:00 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej
Pokaz Balteus Animatio (110’), wiek: 16+

godz. 12:00 Uniwersyteckie Centrum Kultury – Uniwersytet w Białymstoku, ul. Ciołkowskiego 1M
Pokaz Zaufaj mi – (Anty)autorytet: (Roz)czarowanie & (Nie)posłuszeństwo (92’), wiek: 16+

godz. 16:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Studenci cz. I (100’), wiek: 16+

godz. 16:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. I (100’), wiek: 16+

godz. 18:00 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Pokaz Wszechświat jest dziwniejszy niż fikcja – Wizje z The Philip K. Dick Film Festival (87’), wiek: 16+

godz. 18:00 Białowieża / Kino Żubr, ul. Sportowa 17
Pokaz Nowy Pekin – współczesne kino chińskie (88’), wiek: 16+

godz. 18:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Niezależni cz. I (111’), wiek: 16+

godz. 18:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Wernisaż wystawy fotografii Pagan Poetry Marcina Nagraby

godz. 19:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5
Wernisaż wystawy Plakaty filmowe z Ghany + wykład Dawida Gryzy

godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 25 zł
Otwarcie Festiwalu – pokaz filmu Berlin: Symfonia wielkiego miasta (62’) + muzyka Christian Löffler (live)

godz. 23:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
Pokaz Midnight shorts vol. VI (105’), wiek: 18+

7 grudnia 2017 (czwartek)

godz. 10:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids – młodzież 15+ (77’)

godz. 13:00 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula
Pokaz Zaufaj mi – Fake news. Podrabianie rzeczywistości (73’) + panel dyskusyjny Zaufaj mi, wiek: 16+

godz. 16:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. III (107’), wiek: 16+

godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Studenci cz. II (90’), wiek: 16+

godz. 17:00 Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105
Pokaz Rumuńska Rewolucja Filmowa (109’), wiek: 16+

godz. 18:00 Sokółka / Kino Sokół, Plac Kościuszki 24
Pokaz Gorzko-słodka Argentyna (88’), wiek: 16+

godz. 18:00 Łomża / II Liceum Ogólnokształcące, Plac Kościuszki 3
Pokaz Zaufaj mi – Pokolenia. Na rozdrożach (70’), wiek: 16+

godz. 18:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. II (74’), wiek: 16+

godz. 18:30 Augustów / Miejski Dom Kultury, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9
Pokaz A Swedish Life (89’), wiek: 16+

godz. 19:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Niezależni cz. II (112’), wiek: 16+

godz. 20:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. II (101’), wiek: 18+

godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
Konkurs Music video, wiek: 16+
Koncert RSS B0YS (PL)

8 grudnia 2017 (piątek)

godz.11:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5
Ukraińskie Śniadanie Filmowe (70’), wiek: 16+

godz. 13:30 Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula
Pokaz A Swedish Life (89’), wiek: 16+

godz. 13:45 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej
Masterclass Interference Festival – Video Komunikacja (60’), wiek: 16+

godz. 15:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. I (100’), wiek: 16+

godz. 16:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. III (95’), wiek: 16+

godz. 17:00 Narewka / Gminny Ośrodek Kultury, ul. Nowa 3a
Pokaz Stary człowiek i może (109’), wiek: 16+

godz. 18:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Studenci cz. I (100’), wiek: 16+

godz. 18:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. I (92’), wiek: 16+

godz. 18:00 Kleszczele / Świetlica Wiejska Wsi Dobrowoda, ul. Kolejowa 19
Pokaz Wszechświat jest dziwniejszy niż fikcja – Wizje z The Philip K. Dick Film (87’), wiek: 16+

godz. 18:00 Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4
Pokaz Short 101 Reykjavík (92’), wiek: 16+

godz. 18:30 Sejny / Ośrodek Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17
Pokaz Ukrainian Borsch Shorts (70’), wiek: 16+

godz. 18:30 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)
Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo-art (105’), wiek: 18+

godz. 20:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. III (107’), wiek: 16+

godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Niezależni cz. I (111’), wiek: 16+

godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł
Koncert Mifi (PL) / Gaika live (UK)

9 grudnia 2017 (sobota)

godz. 10:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 5+ (40’)

godz. 11:00 Gran Vía Centrum Języka i Kultury Hiszpańskiej, ul. Lipowa 6
Argentyńskie Śniadanie Filmowe (88’), wiek: 16+

godz. 12:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. II (74’), wiek: 16+

godz. 12:30 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 7+ cz. I (50’)

godz. 14:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Brunch Wschodnie przyjemności (94’) + panel dyskusyjny, wiek: 16+

godz. 15:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Studenci cz. II (90’), wiek: 16+

godz. 16:30 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Amatorzy (100’), wiek: 16+

godz. 17:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Niezależni cz. II (112’), wiek: 16+

godz. 18:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. III (95’), wiek: 16+

godz. 20:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. I (92’), wiek: 16+

godz. 20:30 Pałac Branickich: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ul. J. Kilińskiego 1
Pokaz Short 101 Reykjavík (92’), wiek: 16+

godz. 20:45 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. II (101’), wiek: 18+

godz. 22:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł
Koncert Orgonite (Israel – middle eastern rave) / DJ Khalab + VJ Klefisch (Italy – afro future beat shake) / Rafael Aragon (France – global bass, tropikal masala)

10 grudnia 2017 (niedziela)

godz. 10:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 7+ cz. II (50’)

godz. 11:30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
Rumuńskie Śniadanie Filmowe (109’), wiek: 16+

godz. 12:30 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 9+ (74’)

godz. 13:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Stary człowiek i może (87’), wiek: 16+

godz. 14:30 Klub Fama, ul. Legionowa 5
Masterclass Interference Festival – Video Komunikacja (60’), wiek: 16+

godz. 15:00 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Balteus Animatio (110’), wiek: 16+

godz. 15:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Pokaz filmów członków Jury + Q&A (109’), wiek: 16+

godz. 17:15 Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Nowy Pekin – współczesne kino chińskie (88’), wiek: 16+

godz. 19:00 kino Forum, ul. Legionowa 5
Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów, wiek: 16+


Dodatkowe informacje:
http://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/xii-mffk-zubroffka/

Festiwal zrealizowany z dotacji MIASTA BIAŁEGOSTOKU oraz dzięki wsparciu POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ.

Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1482 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39