Film "20 dni w Mariupolu"

dodane dnia: 2024-05-13 przez: Dali01
Film "20 dni w Mariupolu"
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-05-23
W ramach 38. Dni Sztuki Współczesnej organizatorzy zapraszają na pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu "20 DNI W MARIUPOLU" oraz spotkanie z Żenią Klimakinem.

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez dziennikarzy, którzy do końca pozostali w oblężonym mieście. Film, który zdobył Nagrodę Pulitzera.

"20 dni w Mariupolu" to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, którego twórcy pozostali w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, który pokazuje, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą ujawnia bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.

Żenia Klimakin – dziennikarz, redaktor naczelny portalu „Nowa Polsza”, wolontariusz. Pracował dla Polskiego Radia, culture.pl, TVN i telewizji „1+1”. W ostatnich latach przeprowadza wywiady z osobami, które przeżyły ciężką traumę, więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych, matkami zabitych ukraińskich żołnierzy, uchodźczyniami.

Mścisław Czernow (Mstyslav Chernov) – reżyser, scenarzysta, producent, autor zdjęć "20 dni w Mariupolu". Korespondent Associated Press i prezes Stowarzyszenia Ukraińskich Fotografików. Od przystąpienia do AP w 2014 roku, zajmował się problematyką społeczną, relacjonował również przebieg konfliktów i kryzysów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Przez ostatnich kilka lat zajmował się głównie dokumentowaniem rosyjskiej inwazji w Ukrainie.
Wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem, Jewgienijem Małoletką, Czernow rejestrował przebieg oblężenia Mariupola, przekazując światu relacje naocznych świadków rosyjskich ataków na miasto. Odwaga, jaką wykazał się relacjonując oblężenie Mariupola zaowocowała zdobyciem Nagrody Pulitzera. W 2016 roku UK Royal Television Society przyznało mu tytuł operatora roku, a w 2015 roku – młodego talentu roku. Czernow pochodzi ze Wschodniej Ukrainy, mieszka obecnie w Niemczech.


20 dni w Mariupolu / 20 Days in Mariupol
Ukraina 2023, 94’
reż. Mścisław Czernow

Nagroda publiczności – Sundance Film Festival 2023
Nagroda publiczności – Hot Docs 2023
Wyróżnienie Jury – DocAviv 2023
Nagroda Główna, Nagroda publiczności – WATCH DOCS 2023
Oscar 2024 – Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny


23 maja 2024, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Pokaz filmu wyłącznie dla widzów dorosłych (18+)
Ostrzeżenie dotyczące treści: drastyczne sceny przemocy, krew

1490 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39