Firmy z wschodniej Polski są najbardziej uczciwe?

2022.08.30 08:03
Jak wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów przedsiębiorcy na Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu są najbardziej uczciwi.
Firmy z wschodniej Polski są najbardziej uczciwe?
Fot: pixabay.com

Uczciwość firm, jak się okazuje, różni się od miejsca, w których się mieszczą. Jak wynika z danych KRD przedsiębiorcy z wschodniej części Polski, czyli z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia są najbardziej rzetelni. Najwięcej zadłużeń mają firmy z województwa mazowieckiego - ponad 2 miliardy zł. Drugie miejsce na niechlubnym podium przypadło dla Śląska (1,2 miliarda długów), a trzecie dla Wielkopolski (925 milionów zł). Dla porównania w Podlaskiem przedsiębiorcy zalegają 153 tysięcy zł, w Opolu 159 tysięcy zł, a w województwie świętokrzyskim 177 tysięcy zł.

- Biorąc pod uwagę wyłącznie wysokość zadłużenia, zobaczylibyśmy ranking, w którym najmniej rzetelne okazałyby się najbardziej uprzemysłowione regiony. Czyli takie, w których działa największa liczba firm. Tymczasem nie jest to odzwierciedlenie rzeczywistości. Przykładem są województwa dolnośląskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Pierwsze dwa, pomimo wysokiej ogólnej kwoty zadłużenia, nie znalazły się wcale na samym dole rankingu. Niechlubne 14 miejsce, na 16 możliwych, zajęło za to województwo kujawsko-pomorskie, które pod względem łącznego zadłużenia notowanego w KRD plasuje się pośrodku stawki - wyjaśnia Andrzej Kulik,
ekspert Rzetelnej Firmy.

Jeśli chodzi o zadłużenie na jednego przedsiębiorcę, to w mazowieckiem wynosi ono 37 tysięcy zł, a w Małopolsce 35 tysięcy złotych. Z kolei województwie dolnośląskim dług sięga 29,6 tysięcy złotych. W przypadku właścicieli firm, którzy zostali wpisani do KRD - najmniej jest ich na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Podlasiu.

Przykład województwa dolnośląskiego pokazuje, dlaczego przy ocenie rzetelności przedsiębiorców warto brać pod uwagę kilka wskaźników. Firmy z tego regionu wypadły bowiem bardzo dobrze w zestawieniu uwzględniającym średnie zadłużenie w bazie KRD, a równocześnie miały drugi najgorszy wynik w statystyce pokazującej odsetek zadłużonych. Kolejnym dowodem jest województwo małopolskie, gdzie sytuacja była odwrotna: bardzo wysokie średnie zadłużenie szło w parze z korzystnym współczynnikiem wszystkich firm zalegających ze spłatą zobowiązań w województwie - wyjaśnia Kuklik.

W niektórych regionach zadłużona jest już co dziewiąta firma

Na Górnym Śląsku zadłużona jest już co dziewiąta firma, co bez wątpienia jest niepokojącym zjawiskiem. Niewiele leiej jest w województwach dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Do KRD trafiają dłużnicy, którzy nie regulują na czas swoich zobowiązań finansowych. Oczywiście wpływ na to ma szereg czynników. Te problemy mogą wynikać między innymi z nietrafionych inwestycji, błędów w zarządzaniu, utraty klientów, a w tym roku także z kryzysu gospodarczego spowodowanego wojną za wschodnią granicą. Jednak część przedsiębiorców używa wcześniej opisanych okoliczności wyłącznie jako wymówki, by opóźniać bądź wstrzymywać płatności. W ten sposób kredytują swoją działalność kosztem innych firm, które przez to stają się niewypłacalne - tłumaczy dam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Eksperci oceniając rzetelność przedsiębiorstw podzieliło łączny dług w danym województwie i w tym przypadku najlepiej wypadło województwo podlaskie (około 2,2 miliona długu), później było Podkarpacie (ponad 2,2 miliona długu) i województwo małopolskie (prawie 2,5 miliona długu). Najgorzej wypadły firmy ze Śląska, Mazowsza oraz Pomorza.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

858 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39