Fundacja Dialog kupiła dom dla uchodźców

2022.03.21 15:09
Fundacja Dialog od jakiegoś czasu mówiła, że szuka domu do kupienia, w którym będą mogli zamieszkać uchodźcy z Ukrainy. Już udało się go znaleźć, jednak wymaga remontu.
Fundacja Dialog kupiła dom dla uchodźców
Fot: Fundacja Dialog/Facebook

Fundacja Dialog aktywnie pomaga uchodźcom z Ukrainy

Fundacja Dialog od pierwszych dni wojny toczącej się na terenie Ukrainy bardzo intensywnie działa na rzecz uchodźców. Organizacja ma w tym doświadczenie, bowiem już od 20 lat, prowadzi liczne działania skierowane nie tylko do cudzoziemców, ale też do mieszkańców Podlaskiego (założyła m.in. noclegownię dla osób bezdomnych i prowadzi dom Powrotu dla dzieci, które z różnych przyczyn utraciły rodziców). Już w pierwszych dniach wojny, która wybuchła 24 lutego w Ukrainie, Fundacja Dialog wyruszyła na granicę, by móc przywieźć do Białegostoku uchodźców i się nimi zaopiekować. Już wtedy jej prezes informował, że szukają domu, w którym mogłyby zamieszkać potrzebujące osoby, które uciekły przed rosyjskim agresorem.

- My się już wcześniej zaczęliśmy przygotowywać do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy w stanie przyjąć około 70 osób z Ukrainy, dzisiaj wybieramy się już po matki z dziećmi, które umieścimy w mieszkaniach wspieranych, które wynajęliśmy od miasta Białystok. Na pewno będzie nam też potrzebne wsparcie i pomoc. Planujemy też zakup dużego domu, w którym będziemy czasowo umieszczać matki z dziećmi. Jeśli ktoś ma możliwość sprzedaży dużego domu, to my go chętnie odkupimy – mówił przed kilkoma tygodniami Michał Gaweł z Fundacji Dialog.

W końcu udało się znaleźć nieruchomość

W poniedziałek na profilu organizacji w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że udało znaleźć się nieruchomość, w której zamieszkają uchodźcy z Ukrainy. Będą to matki z chorymi dziećmi:

"Kupiliśmy dom dla uchodźców To wielka radość! Chociaż nadal brakuje nam funduszy na jego dostosowanie, wykończenie i doposażenie. Wierzymy jednak, że z pomocą ludzi o wielkich sercach - z Twoją pomocą! - uda nam się wkrótce otworzyć dom. Zamieszkają tam ukraińskie matki z dziećmi chorymi paliatywnie i niepełnosprawnym!! To osoby ubogie, które potrzebują wielowymiarowego wsparcia. Współpracujemy w tym zakresie z Fundacja "Pomóż Im" Hospicjum dla Dzieci".

Szacuje się, że koszt zakupu i przystosowania domu, by nadawał się do zamieszkania wyniesie ponad milion złotych. Fundacja niestety nie dysponuje takimi środkami, dlatego otworzyła zbiórkę: Na utworzenie domu pomocy dla uchodźców w woj. podlaskim.

Wszystkie zebrane na zbiórce środki zostaną przeznaczone na wielowymiarowe wsparcie osób, które znajdą się pod opieką fundacji zarówno w domu pomocy, jak też poza nim.

"Każda złotówka to gest solidarności z Ukrainą! Twoje wsparcie może zmienić los człowieka, który doświadczył rosyjskiej agresji. Jednocześnie przygotowujemy pełne zaplecze pomocy humanitarnej, która obejmie setki potrzebujących. Organizujemy żywność i środki higieny. Utworzyliśmy sieć specjalistów, którzy udzielą uchodźcom kompleksowego wsparcia, w tym prawnego i psychologicznego" – informuje organizacja prosząc przy tym o wsparcie.

Obecnie na zbiórce jest niespełna 10 tys. zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
979 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39