Gazociąg przez województwo podlaskie coraz bliżej. Na razie faza decyzyjna

2019.09.05 15:32
Dwie ważne decyzje podpisał w czwartek (5.09) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Jedna o znaczeniu lokalnym druga o międzynarodowym.
Gazociąg przez województwo podlaskie coraz bliżej. Na razie faza decyzyjna
Fot: MN

Szansa na więcej gazu w województwie

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest odpowiedzialny za realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu gazociągu wysokiego ciśnienia stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Polski i Litwy wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województwa podlaskiego.

Na terenie naszego województwa ma przebiegać ok. 280 km takiego gazociągu. Na pierwszy etap, obejmujący 150-kilometrowy odcinek od gminy Kolno aż do granicy z Litwą, zostały już wydane pozwolenia na budowę. W czwartek, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał pozwolenie na realizację inwestycji na drugim etapie – o długości 32 km, który będzie przebiegał przez gminy Śniadowo, Łomża, Nowogród oraz Mały Płock. Decyzje na następne fragmenty gazociągu, aż do tłoczni w Hołowczycach (woj. lubelskie) mają zostać podpisane jeszcze w tym roku.

- Myślę, że jest to ważna inwestycja, która się niedługo rozpocznie. W tym roku powinniśmy skończyć tę fazę decyzyjną. Nasze województwo ma słabą dostępność do gazu sieciowego. Tę inwestycję traktujemy jako taki nasz kapitał, który w przyszłości ułatwi dostępność do gazu - mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.

Teoretycznie, wspomniany gazociąg nie jest budowany z myślą o zasilaniu podlaskich domostw, ale wojewoda zdradził, że trwają starania o stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która pozwalałaby zmniejszyć ciśnienie przesyłanego gazu i doprowadzić go do potencjalnej sieci.

Zgoda na trwającą budowę

Chwilę po podpisaniu decyzji na gazociąg Bohdan Paszkowski wydał też zezwolenie dotyczące inwestycji, która ma duże znaczenie dla Białegostoku. Chodzi o skrzyżowanie al. Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych, które jest elementem Trasy Niepodległości (oficjalnie otwartej w zeszłym tygodniu) oraz wylotu na Warszawę.

Co prawda budowa już trwa, ale w międzyczasie zmieniła się koncepcja, która pierwotnie zakładała stworzenie w tym miejscu dwupoziomowego skrzyżowania. Jednak miasto ze względów finansowych musiało zrezygnować z tego pomysłu i przystać na stworzenie w tym miejscu skrzyżowania z wyspą, a co za tym idzie postarać się o nowe zezwolenie na realizację inwestycji.

Do tej pory wykonawca mógł przygotowywać tylko elementy, które nie zmieniły się w stosunku do pierwszego zezwolenia z 2016 roku. Dzięki czwartkowej decyzji wojewody może przystąpić już do realizacji głównej części.

Skrzyżowanie ma być gotowe jeszcze w tym roku. Według przedstawicieli magistratu koniec prac powinien przypaść na ten roku, a konkretnie na 23 listopada tego roku.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1411 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39