Głośny spektakl Teatru Wierszalin bez wychodzenia z domu

2020.04.17 12:06
"Bóg Niżyński" w reżyserii Piotra Tomazuka to głośny i nagradzany spektakl Teatru Wierszalin. Można go obejrzeć w internecie.
Głośny spektakl Teatru Wierszalin bez wychodzenia z domu
Fot: Bartosz Sejwa

Obłąkany geniusz, zafascynowany prawosławiem Polak, najwybitniejszy tancerz XX wieku - Wacław Niżyński, w przedstawieniu Teatru Wierszalin kreowany jest przez Rafała Gąsowskiego - charyzmatycznego aktora znanego publiczności z ról w "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" i w mickiewiczowskich "Dziadach".

Za rolę Niżyńskiego Rafał Gąsowski wyróżniony został nominacją do nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. "Bóg Niżyński" zdobył Grand Prix II Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port Gdynia 2007 oraz zespołową nagrodę aktorską XIII Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, zaś za wybitną kreację muzyczną został wyróżniony nagrodą na Dwa Teatry-Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Sztuka napisana przez Piotra Tomaszuka inspirowana jest wstrząsającymi "Dziennikami" Wacława Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od diagnozy jednoznacznie stwierdzającej nieuleczalną schizofrenię artysty.

Występują: Rafał Gąsowski - Niżyński, Katarzyna Pietruska - Romola, Dariusz Matys - Diagilew, Monika Kwiatkowska i Miłosz Pietruski - pacjenci szpitala psychiatrycznego

Reżyseruje Piotr Tomaszuk, autorami scenografii są Eva Farkasova i Jano Zavarski, a muzyki - Piotr Nazaruk.

Spektakl jest do obejrzenia w serwisie Vod TVP. Dostępny jest pod tym linkiem.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1897 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39