Gmina Michałowo przyjęła pierwszych uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy

2022.02.27 11:27
Dwanaścioro uchodźców – głównie kobiety i dzieci - z ogarniętej wojną Ukrainy znalazło w sobotę (26.03) schronienie w mieszkaniach w gminie Michałowo. Rodziny pod swoją opiekę wzięły samorząd Gminy Michałowo i tamtejsza Fundacja "Mała Ojczyzna".

Gmina Michałowo przyjęła pierwszych uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy
Fot: Gmina Michałowo

Rodziny zostały zakwaterowane w mieszkaniach komunalnych i u prywatnych mieszkańców gminy. Do Michałowa trafiła najpierw w godzinach popołudniowych (przywiózł ją jeden z mieszkańców gminy z granicy) grupa z miejscowości Perechinsko w Ukrainie: pani Diana z córeczką Aminą, pani Nadia i jej Maksym oraz Marian. Druga – siedmioosobowa grupa z miasta Kiwercy koło Łucka została przyjęta około godz. 21 przez burmistrza Marka Nazarko i Marię Ancipiuk, z Fundacji "Mała Ojczyzna". Spokój i mieszkanie w gminie Michałowo znaleźli: pani Alona z synkiem Nazarem, pani Ala, jej mąż Kostia oraz ich dzieci: Anton, Denis, Petro.

- Dotarli do nas przerażeni tym, co dzieje się w ich ojczyźnie z powodu rosyjskiej agresji. Jak mówią – uciekają przed bombami Putina. Fundacja Mała Ojczyzna przygotowała dla nich mieszkanie, w którym będą mogli spokojnie przebywać – mówi Maria Ancipiuk, która jest fundatorką Fundacji "Mała Ojczyzna". - Zdajemy sobie sprawę, że nie przyjechali do nas na chwilę, dlatego warto wesprzeć Fundację w ich działaniach na rzecz migrantów. Trzy osoby z gminy już zgłosiły chęć przyjęcia do siebie kolejnych uchodźców z Ukrainy. Bardzo im dziękujemy!

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko już w piątek (25.02) zapowiedział, że gmina Michałowa przyjmie uchodźców z Ukrainy. W sobotę czekały na nich ciepłe mieszkania, jedzenie, opieka.

- Doświadczenie Samorządu Gminy Michałowo związane z realizowaniem pomocy humanitarnej dla migrantów przekraczających granice Polski i Białorusi wskazuje, że w obecnej sytuacji najważniejsze są kwestie dotyczące zakwaterowania, opieki zdrowotnej, edukacji dzieci, asystowania w załatwianiu spraw urzędowych – przekazał Marek Nazarko. - Jako gmina Michałowo jesteśmy gotowi podjąć się tych wyzwań.

Zwrócił jednak uwagę na brak właściwych uregulowań prawych dotyczących udzielania takiej pomocy przez samorządy i zwrócił się do wojewody podlaskiego o przekazanie informacji dotyczących partycypacji w kosztach finansowania planowanego przez samorząd i wsparcia dla uchodźców napływających z Ukrainy.

Można wesprzeć działania Fundacji "Mała Ojczyzna". Konto fundacji: 68 8060 0004 0554 9054 2000 0010 Bank Spółdzielczy w Białymstoku oddział w Michałowie, tytuł wpłaty: "darowizna na pomoc uchodźcom".

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1488 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39