Gminy dostaną prawie 40 mln zł. Pieniądze będą na dofinansowania zielonej energii

2021.07.28 13:27
Zarząd województwa podlaskiego kolejny raz zwiększył pulę konkursu na dofinansowanie przez gminy zielonej energii. Skorzystają mieszkańcy.
Gminy dostaną prawie 40 mln zł. Pieniądze będą na dofinansowania zielonej energii
Fot: pixabay.com

Duże dotacje na OZE

Podczas posiedzenia zarządu województwa, które odbyło się w środę (28.07) podjęto decyzję, by po raz kolejny zwiększyć pulę na dofinansowanie przez gminy inwestycji, które wykorzystują energię słoneczną. W sumie przyznano 38 mln zł. Dzięki tym środkom mieszkańcy regionu będą mogli liczyć na dotacje na panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne. W sumie dzięki zwiększonemu budżetowi konkursu dotacje na OZE trafią do mieszkańców aż 35 podlaskich gmin, w tym m.in. Białegostoku, Bielska Podlaskiego i Grajewa.

Marszałek województwa Artur Kosicki podczas posiedzenia poinformował, iż dodatkowe pieniądze są wynikiem przesunięcia pieniędzy z budżetów innych konkursów kończącego się już programu regionalnego. Poza tym stwierdził, że konieczne jest wspieranie tych inwestycji, których celem jest m.in. ochrona środowiska.

- Wchodzimy w nową perspektywę unijną, tak zwanego Zielonego Ładu, a co za tym idzie, będziemy musieli spełnić coraz więcej różnego rodzaju wskaźników dotyczących ochrony środowiska. To wymaga konkretnych działań dostosowujących nie tylko naszą gospodarkę, ale i codzienne życie do nowych standardów unijnych – zaznaczył marszałek. – Tym bardziej dbamy więc o to, aby wsparcie otrzymały wszystkie pozytywnie ocenione projekty podlaskich samorządów. Cieszę się, że z dotacji skorzystają także mieszkańcy Białegostoku, do których trafi prawie 1,4 mln zł – powiedział.

Podczas naboru można było dostać dotacje unijne na montaż u budowę jednostek które wytwarzają energię elektryczną oraz cieplną wykorzystując energię słoneczną na domach mieszkańców gmin leżących na terenie województwa podlaskiego. Wartość wszystkich takich projektów w sumie wynosi ponad 150 mln zł, z czego dofinansowanie – ponad 100 mln zł.

Wsparcie także dla lokalnych społeczności

W trakcie posiedzenia zarząd postanowił też przyznać wsparcie projektom, które zostały zgłoszone w ramach konkursu Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska. Dotyczyły one instalacji OZE montowanych na dachach domów mieszkańców gmin należących do naszego regionu. W sumie powstaną 142 takie instalacje w czterech gminach: Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Czarna Białostocka i Knyszyn. W sumie otrzymają one na ten cel 2,2 mln zł.

- W tych czterech gminach, dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń, poprawi się znacznie jakość powietrza. Obniżą się również koszty utrzymania gospodarstw domowych. To wymierne korzyści, które na pewno odczują mieszkańcy – dodał marszałek Kosicki.

Przyznane dotacje pochodzą z funduszy europejskich.  

Niedawno naukowcy z Politechniki Białostockiej przeprowadzili badania dotyczące bezpieczeństwa fotowoltaiki, zobacz: Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Zbadali to naukowcy z Politechniki.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1171 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39