Godzina dla Ziemi. W Białymstoku zgasną światła

2023.03.25 11:42
W sobotę (25.03) w Białymstoku, podobnie jak w wielu innych miejscach na całym świecie, odbędzie się akcja WWF "Godzina dla Ziemi".
Godzina dla Ziemi. W Białymstoku zgasną światła
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Co roku w "Godzinie dla Ziemi" bierze udział kilkadziesiąt milionów ludzi. W symbolicznym geście troski o planetę ludzie, miasta, instytucje publiczne oraz prywatne podmioty gaszą światła.

W Białymstoku nie będą podświetlone białostockie obiekty, m.in. Brama Wielka Pałacu Branickich, ratusz oraz wiele kościołów i cerkwi. Miasto wpisuje się w akcję, choć i tak od dłuższego czasu nie włącza iluminacji w wielu miejskich obiektów ze względu na oszczędność energii elektrycznej.

- Włączając się w akcję "Godzina dla Ziemi" białostoczanie pokazują, że losy Ziemi nie są im obojętne. Międzynarodowa inicjatywa polega na wyłączeniu świateł na jedną godzinę przez osoby prywatne, firmy, jak i władze miast, gdzie wygaszane są iluminacje najważniejszych budynków. Tym symbolicznym gestem ludzie na całym świecie dają sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem i jego negatywnymi skutkami dla funkcjonowania człowieka i środowiska - przekazała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Ponadto o godz. 20.30 galeria Atrium Biała w Białymstoku wyłączy oświetlenie. Po raz kolejny w ten symboliczny sposób białostocka galeria wyrazi troskę o środowisko naturalne i przyłączy się do apelu o świadomą i konsekwentną ochronę planety w naszym codziennym życiu. Ponadto w tegoroczną edycję po raz kolejny włącza się Alfa Centrum, która wygasi całkowicie oświetlenie zewnętrznej elewacji oraz logotypy. Wyłączenie nastąpi na całą noc, nie tylko na symboliczną godzinę.

W tym roku akcja poświęcona jest w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69%. Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Kluczowa dla ochrony bioróżnorodności jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo, aby stanowiły bezpieczny dom dla zamieszkujących je zwierząt. Wobec czego konieczne jest zwiększanie obecnych i tworzenie nowych obszarów chronionych. Dlatego potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

737 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39