Grant za prawie milion zł będzie realizowany w Białymstoku

2018.08.06 10:51
Na Uniwersytecie w Białymstoku będzie realizowany grant za ponad 900 tys. zł. Dzięki temu na naszej uczelni będą prowadzone specjalistyczne i prestiżowe badania.
Grant za prawie milion zł będzie realizowany w Białymstoku
Fot: UwB

Dr Michał Matczak z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN będzie prowadził badania w Zakładzie Fizyki Magnetyków Uniwersytetu w Białymstoku. Otrzymał na ich realizację prawie milion zł. Na co dokładnie wykorzysta pieniądze? Będzie zajmował się właściwościami magnetycznymi materiałów, które mogłyby zostać wykorzystane do skonstruowania magnetycznych pamięci masowych i układów logicznych wykorzystujących skyrmiony, czyli quasicząstki magnetyczne.

- Realizacja tego zadania jest trudna zarówno od strony technologicznej, jak i pomiarowej – ocenia fizyk. - Struktury wielowarstwowe należy wytwarzać w warunkach ultrawysokiej próżni, a grubości warstw muszą być kontrolowane z precyzją porównywalną z rozmiarami atomów. Badania muszą być realizowane z wykorzystaniem metod gwarantujących niezwykłą czułość oraz rozdzielczość. Doskonale nadają się do tego metody magnetooptyczne wykorzystujące zmianę polaryzacji światła w wyniku oddziaływania światła z materiałem magnetycznym – informuje naukowiec.

Białostocka uczelnia może poszczycić się najlepszym w kraju wyposażeniem do magnetycznych pomiarów nanostruktur warstwowych z wykorzystaniem technik magnetooptycznych. Dlatego właśnie tu będzie realizowany projekt.

- Ten grant to pokłosie intensywnej współpracy sześciu polskich instytucji naukowych, zainicjowanej blisko 10 lat temu - przypomina Maziewski, kierownik Zakładu Fizyki Magnetyków na Wydziale Fizyki UwB. - Utworzyliśmy Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki - SPINLAB do kompleksowych badań nanostruktur magnetycznych pod kątem ich zastosowań w elektronice spinowej. asz białostocki zespół zbudował unikatowe, w skali europejskiej, laboratoria wykorzystujące techniki magnetooptyczne do badań statycznych i dynamicznych właściwości materiałów magnetycznych z zastosowaniem np. ultrakrótkich, femtosekundowych impulsów światła czy wysokoczułych metod interferometrycznych w spektroskopii rozpraszania światła Brillouina. Sprzęt i umiejętności zespołu umożliwiły nam realizację wielu krajowych i zagranicznych projektów naukowych – dodaje.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1327 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39