Dom

Grill w majówkę to podstawa. A czy można grillować na balkonie?

2022.04.27 14:56
Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwany przez wielu Polaków sezon na grillowanie. Ale czy osoby mieszkające w blokach również mogą się nim nacieszyć?
Grill w majówkę to podstawa. A czy można grillować na balkonie?
Fot: Pixabay

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z 2010 roku: "zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów". To oznacza, że grill można rozpalić na swojej posesji, a także na balkonie - jednak te kwestie mogą regulować np. wewnętrzne regulaminy wspólnoty lub spółdzielni.

Musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad współżycia społecznego, czyli swoim zachowaniem nie możemy pogarszać komfortu życia innych. Dym oraz zapach mogą przeszkadzać sąsiadom, a wtedy dochodzi do naruszeniu art. 144 kodeksu cywilnego, w którym zaznaczono, że jeśli zachowania sąsiada są uporczywe dla innych, możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł.

Robiąc grilla nie można też naruszać przepisów pożarowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie na balkonie grilla elektrycznego. To także dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią i szukają sprzętu, który można łatwo przenosić. Za pomocą odpowiedniego urządzenia możesz zostać mistrzem balkonowego grillowania, nie narażając się tym samym na związane z tym nieprzyjemności. Korzystanie z grilla elektrycznego pozytywnie wpłynie na przestrzeganie zasad regulaminu osiedla, a jedyne co nam może grozić, to zazdrosne spojrzenia naszych sąsiadów.

Warto pamiętać, że grilla nie można rozpalać w miejscu publicznym, które nie są do tego przeznaczone. Za np. rozpalenie grilla na jakimś skwerku można otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1600 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39