Grzybobranie. O czym warto pamiętać?

2017.09.17 12:58
Jedni już byli, inni dopiero teraz udają się na wędrówki po podlaskich lasach. Wszyscy liczą na udane grzybobranie. Przebiegnie ono bez problemów, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka rzeczy.
Grzybobranie. O czym warto pamiętać?
Fot: pixabay.com

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Dlatego, udając się do lasu, warto pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim zbierajmy wyłącznie te okazy, które dobrze znamy i co do których jesteśmy pewni, że nie są trujące. Natomiast grzybów, które ewidentnie nam szkodą, nie niszczmy. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu. W razie wątpliwości dotyczących gatunków zawsze możemy skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Równie ważne jest to, że za koszyki nie powinny służyć nam foliowe worki i torebki, ponieważ powodują one zaparzanie grzybów i przyspieszają ich psucie. Poza tym nigdy nie zbierajmy grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu lub w okolicach będących skupiskiem odpadów.

Pamiętajmy też, że jeżeli po spożyciu grzybów zauważymy objawy zatrucia takie jak: bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, uporczywe wymioty i biegunka, silne pragnienie, skurcze mięśni, drgawki mięśni, zaburzenia pracy serca i układu krążenia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, bóle wątroby, silnie rozszerzone źrenice, stany podniecenia, odurzenia, zamroczenia, zaburzenia świadomości, utraty przytomności, śpiączka powinniśmy natychmiast wezwać lekarza lub zgłosić się do szpitala.

Zobacz też: Grzybobranie bywa niebezpieczne WIDEO

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1448 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39