Hajlowali podczas obchodów Święta Niepodległości. Dwie osoby skazane

2014.09.09 00:00
Białostocki sąd skazał 19-letnią białostoczankę i 41-letniego mieszkańca Warszawy za propagowanie faszyzmu podczas obchodów Święta Niepodległości.
Hajlowali podczas obchodów Święta Niepodległości. Dwie osoby skazane
Fot: Screenshot z Youtube

Sprawa dotyczyła wydarzeń z 10 listopada zeszłego roku, kiedy to odbył się w Białymstoku przemarsz zorganizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski. Uczestnicy przeszli z Rynku Kościuszki na Cmentarz Wojskowy przy ul. 11 Listopada. Wszystko zostało nagrane i upublicznione na jednym z popularnych serwisów internetowych. Na nagraniu widać, jak część uczestników po złożeniu wieńców na grobach poległych żołnierzy wykonuje gest faszystowskiego pozdrowienia. Potem uczestnicy odmawiają modlitwę za zmarłych.

Już po kilku dniach od ukazania się filmu policja zatrzymała podejrzanych. Początkowo były to trzy osoby, ale ostatecznie tylko dwie usłyszały zarzuty. Prokuratura Białystok-Południe zarzuciła 19-letniej białostoczance i 41-letniemu mieszkańcowi Warszawy propagowanie faszyzmu oraz znieważenie pomnika. Oskarżyciel zażądał kary pół roku więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 3 lat dla każdego z oskarżonych oraz dozoru kuratora dla 19-latki z Białegostoku. Sąd oboje oskarżonych skazał na karę 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. 19-latka i 41-latek muszą także przepracować społecznie 150 godzin. Wyrok nie jest prawomocny.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1145 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39