Handlujesz w internecie? Sprawdź, czy nie jesteś przedsiębiorcą

2010.11.09 00:00
W ostatnim czasie skarbówka bardziej uważnie przygląda się handlowi prowadzonemu w internecie.
Handlujesz w internecie? Sprawdź, czy nie jesteś przedsiębiorcą
Fot: sxc.hu

Powodów jest kilka. Jak wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, w ostatnim czasie wykrywanych jest coraz więcej sytuacji, w których prowadzone w internecie, duże działalności gospodarcze nie są nigdzie zarejestrowane, a osoby je prowadzące nie opodatkowują swoich dochodów. Firmom trzeba przypominać, że sprzedając w internecie wcale nie jesteśmy anonimowi. Często firma prowadząca tzw. biznes konwencjonalny tzn. posiadająca sklepy i prowadząca w nich ewidencjonowaną sprzedaż, część swojego obrotu uzyskuje także ze sprzedaży prowadzonej w internecie. Niestety, ta sprzedaż jest często nieopodatkowana, ponieważ firma myśli, że da się to ukryć.

Kto ma obowiązek rozliczania się ze sprzedaży prowadzonej przez internet?
- Nie można tu popadać w absurd. Ktoś, kto wyprzedaje części swojego osobistego majątku nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Musi co prawda pamiętać, że czasami może wystąpić obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, niemniej, co do zasady, taka sprzedaż jest wolna od opodatkowania - odpowiada Hancewicz. - Działalność gospodarcza, którą powinniśmy zarejestrować i opodatkować rozpoczyna się wtedy, kiedy nasze działanie może wskazywać na zorganizowaną i powtarzalną działalność nastawioną na uzyskiwanie dochodów.

W przypadku, gdy fiskus wykryje, że prowadzimy nieopodatkowaną działalność gospodarczą, będziemy musieli zapłacić zaległy podatek z odsetkami. Do tego dochodzą jeszcze konsekwencje z kodeksu karnego skarbowego za nierejestrowanie działalności gospodarczej i nieskładanie deklaracji podatkowych.

andy

1123 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39