Harwestery opuściły Puszczę Białowieską. Minister Szyszko odpowiada UE

2017.11.21 19:32
Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że Polska przestrzega prawa europejskiego i będzie stosować się do sugestii Trybunału Sprawiedliwości. Dodał też, że "nie grożą nam żadne kary" za wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
Harwestery opuściły Puszczę Białowieską. Minister Szyszko odpowiada UE
Fot: Ministerstwo Środowiska

Chodzi o postanowienie wydane w poniedziałek (20.11), w którym Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy. Jeżeli Polska nie zastosuje się do nakazu, czekają ją kary w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

Minister Szyszko odpowiadał na konferencji prasowej, że Polska w 100 proc. będzie spełniać sugestie zawarte we wniosku tymczasowym Trybunału UE.

- Nie grożą nam żadne kary, ponieważ nigdy nie naruszaliśmy przepisów unijnych i nie mamy takich zamiarów - podkreślał minister.

Szef resortu środowiska poinformował również, że zgodnie z postanowieniem unijnego Trybunału, strona polska przedstawi Komisji Europejskiej w ciągu 15 dni informacje na temat działań w Puszczy Białowieskiej, które mają zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

Konrad Tomaszewski, dyrektor Lasów Państwowych zapewnił, że harwestery w Puszczy Białowieskiej już nie pracują. Nadleśniczowie renegocjują umowy. Będą pracować zakłady usług leśnych, a te używają standardowego sprzętu leśnego - wykaszarek czy pilarek.

Główna rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie Puszczy Białowieskiej zaplanowana jest 12 grudnia.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1358 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39