Hubert nie poddaje się, pomimo ciężkiej choroby. Trwa zbiórka na nowoczesne urządzenie

2024.04.19 08:57
24-letni Hubert stracił wzrok w wyniku choroby nowotworowej. Jego marzeniem jest zakup nowoczesnego urządzenia, które pomogłoby mu w samodzielności. Trwa zbiórka.
Hubert nie poddaje się, pomimo ciężkiej choroby. Trwa zbiórka na nowoczesne urządzenie
Fot: Zrzutka.pl

Hubert Jankowski ma 24 lata, od 18. nie widzi. Przyczyną jest łagodny nowotwór mózgu - glejak struktur wzrokowych. Umiejscowiony jest on na skrzyżowaniu nerwów wzrokowych, przez co jest on niemożliwy do wycięcia. Aktualnie mężczyzna zmaga się ze wznową choroby.

Mimo trudności, nie poddaje się i stara się w pełni korzystać z życia. Dwukrotnie był na praktykach dziennikarskich w naszej redakcji. Jak każdy, dąży do samodzielności - to coś, czego najbardziej pragnie. Niestety, choroba każdego dnia odbiera mu poczucie niezależności. Jest jednak sposób, aby mógł poczuć się lepiej.

Przez ostatnie pół roku Hubert testował Custosa - niewidoczny przewodnik dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Urządzenie składa się z okularów z nakładką, haptycznej odzieży oraz torbą z baterią i procesorem. Okulary zbierają obraz otoczenia, a procesor uruchamia algorytmy przetwarzania obrazu. Komputer komunikuje się z osobą haptycznie lub głosowo. Custos pomaga wykryć przeszkody fizyczne oraz sytuacje niebezpieczne. Nawiguje na znanych i nowych trasach, czyta tekst, rozpoznaje kolory i banknoty. Działa w przestrzeni otwartej i zamkniętej - bez zasięgu i Internetu.

Hubert zbiera pieniądze na zakup tego nowoczesnego urządzenia. Można mu w tym pomóc.

ZBIÓRKA: Custos dla Huberta

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl
814 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39