Idzie wiosna, idą porządki. Wielkie sprzątanie w mieście

2024.03.18 12:15
W naszym mieście rozpoczęły się prace związane z pozimowym oczyszczaniem dróg publicznych, chodników, ścieżek rowerowych oraz przystanków komunikacji miejskiej. Będą sprzątnięte także liście, które są celowo zostawiane na zimę.
Idzie wiosna, idą porządki. Wielkie sprzątanie w mieście
Fot: Adam Ludwiczak /UM Białystok
Wraz z nadejściem wiosny parki miejskie poddawane są gruntownym porządkom

Nocne sprzątanie jest szybkie i sprawne

Sprzątanie ulic, zwłaszcza tych głównych, odbywa się przeważnie nocą. Chodzi o to, aby pojazdy sprzątające nie blokowały jezdni i nie powodowały utrudnień w ruchu. Zamiatarki i zmywarki skutecznie wykonują swoją pracę, jeżeli poruszają się z prędkością średnio 10 km/h. W ciągu dnia byłoby to niemożliwe. Dopiero nocą, gdy jest mniej samochodów można sprzątnąć ulice tak, aby nie powodować zagrożeń w ruchu drogowym i nie narażać na bezpieczeństwo jego uczestników.

– Prace porządkowe wpływają nie tyko na estetykę naszego miasta, ale też poprawiają jakość powietrza – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Staramy się, aby zostały przeprowadzone szybko i sprawnie, w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

Miasto pięknieje na wiosnę

Do końca marca potrwa również akcja wygrabiania liści w parkach i na skwerach. Przez całą jesień i zimę ochraniały glebę oraz żyjące w nich niewielkie organizmy - owady, ślimaki, pajęczaki, dżdżownice, płazy, gryzonie oraz jeże. Pozostawiona na czas zimowy materia organiczna, w skład której wchodzą liście, gałązki, owoce, nasiona oraz odchody zwierzęce jest zagrabiana w stosy. Następnie leży przez dwa tygodnie – tak żeby wszystko zdążyło przeschnąć, a zimujące w ściółce organizmy zdążyły ją opuścić, zaś cała materia wywożona jest do kompostowania.

Wiosenne wygrabianie liści dotyczy ośmiu terenów zieleni: Park Lubomirskich, Park Konstytucji 3 Maja, Park Centralny, Park Stary im. księcia Józefa Poniatowskiego, Skwer Armii Krajowej, Skwer im. W. Zankiewicza, Skwer przy ul. Pułkowej, Bulwary przy ul. Herberta. Pozostawianie na zimę liści jest praktykowane w naszym mieście od 2014 roku. Białystok jest pierwszym miastem w Polsce, które realizuje tego typu przedsięwzięcie. Prace porządkowe są przerywane jedynie wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz.

Źródło: UM Białystok


1734 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39