III Marsz Równości w Białymstoku. "Zadbamy o bezpieczeństwo uczestników"

2023.09.21 07:12
W sobotę (23 września) odbędzie się III Marsz Równości w Białymstoku. Organizatorzy robią wszystko, co tylko w ich mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom manifestu.
III Marsz Równości w Białymstoku. "Zadbamy o bezpieczeństwo uczestników"
Fot: Zofia Kondraciuk

Tegoroczna, trzecia już edycja Marszu Równości zbliża się wielkimi krokami. Jak pamięta chyba każdy białostoczanin, pierwszej edycji tego wydarzenia, która odbyła się w lipcu 2019 r., towarzyszyły liczne zamieszki i ataki. Dwa lata później, podczas drugiej edycji było już znacznie spokojniej.

- W tym roku robimy wszystko co w naszej mocy aby marsz był przynajmniej tak bezpieczny jak poprzedni. Współpracujemy z miastem i policją, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo uczestnikom imprezy - poinformowała podczas środowej konferencji Helena Świrydziuk, główna organizatorka tegorocznego marszu równości.

Organizatorzy wspierani są też radami od starszych, bardziej doświadczonych aktywistów, dzięki współpracy z Koalicją Miast Maszerujących. W tym roku białostocki marsz uzyskał wsparcie finansowe od organizacji 9/12 i ze wspomnianej koalicji.

Jaki w tym wszystkim cel?

Jak wspomniała zajmująca się koordynowaniem wolontariatu Lex Chomczyk, cele każdego Marszu Równości w Polsce są niemalże identyczne. Uczestnictwo w marszu daje osobom LGBT+ nie tylko okazję do świetnej zabawy, ale też do poczucia dumy i odnalezienia wsparcia we wspólnocie. Oczywiście cały marsz ma także charakter manifestu.

- Maszerując pokazujemy, że jest nas dużo, i że patrzymy władzy na ręce. Władzy, która udaje, że nas nie dostrzega i zapomina o poszanowaniu podstawowych praw człowieka. Takich jak prawo do zawarcia związku małżeńskiego bez względu na to czy przed ołtarzem stanie kobieta i mężczyzna, czy dwóch mężczyzn, prawo do bycia legalną rodziną, nawet jeśli ta rodzina to dziecko i dwie mamy, prawo do antykoncepcji, do przerwania własnej ciąży i wielu wielu innych - tłumaczy Lex Chomczyk.

Organizatorki proszą uczestników o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Należy zabrać ze sobą wodę do picia i wybrać na tę okazję wygodne, dostosowane do warunków pogodowych ubranie.

Działaczki apelują też o schowanie tęczowych emblematów do toreb lub plecaków podczas przeprawy z domu na miejsce zbiórki i w drodze powrotnej z marszu. Najlepiej poruszać się grupami, aby nie narażać się na niepotrzebną agresję słowną lub fizyczną, która coraz rzadziej, ale wciąż spotyka osoby LGBT+ i osoby je wspierające.

Tegoroczna trasa marszu

Trasa rozpoczyna się w Parku im. J. Dziekońskiej. Później marsz będzie szedł ulicami Bohaterów Monte Cassino, Dąbrowskiego, Piłsudskiego, Bohaterów Getta, Poleską, Jagienki, Sienkiewicza, Warszawską i kończy się z końcem ulicy Warszawskiej.

Początkowo trasa przemarszu miała być krótsza. Chcąc jednak ominąć szerokim łukiem jedyną, zarejestrowaną do tej pory kontrę, organizatorki musiały dokonać zmian w dotychczasowych planach. Długość trasy to nieco ponad 5 km.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1095 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39