Ile żyją Polacy? Podlasianki to najbardziej długowieczne kobiety

2014.08.10 00:00
Główny Urząd Statystyczny podsumował dane dotyczące długości życia Polaków. Województwo podlaskie jest regionem z najmniejszą umieralnością w kraju, a Podlasianki to najbardziej długowieczne kobiety - mówią tabele GUS za 2013 r.
Ile żyją Polacy? Podlasianki to najbardziej długowieczne kobiety
Fot: GUS
Przeciętne trwanie życia według województw

Babki żyły o 19 lat krócej

Według prowadzonych przez GUS statystyk, w 1950 r. przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła nieco ponad 56 lat, natomiast kobiet prawie 62 lata. Obecnie mężczyźni żyją o 17 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast panie aż o 19,4 lat.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach, występuje nadumieralność mężczyzn, jednak skala tego zjawiska jest znacznie wyższa. W 2013 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn z miast wynosiło 73,5 lata (o 1,1 roku więcej niż na wsi), natomiast mieszkanki zarówno miast, jak i wsi, żyły średnio 81,1 lat. Obecnie w miastach kobiety żyją o 7,6 lat dłużej niż mężczyźni, natomiast na wsi o 8,7 lat.

Podlasianki żyją długo

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnego trwania życia. W województwie łódzkim średnia długość trwania życia mężczyzn jest najkrótsza - 70,7 lat. Jest to o 4,1 roku mniej niż w województwach podkarpackim i małopolskim, które od lat są wiodącymi pod względem długości trwania życia.

Zróżnicowanie średniego trwania życia kobiet w przekroju wojewódzkim jest mniejsze. Najkrócej żyją mieszkanki województwa lubuskiego, łódzkiego i śląskiego – 80,1 lat. Województwa podkarpackie i podlaskie mogą z kolei poszczycić się najkorzystniejszymi parametrami trwania życia kobiet - panie dożywają tam 82,2 lat.

Nadumieralność mężczyzn jest wyraźnie widoczna we wszystkich województwach. Dysproporcje między przeciętnym trwaniem życia mężczyzn i kobiet były nieco większe wśród mieszkańców miast i wynosiły od 6,5 lat w województwie podkarpackim do 9,2 w województwie łódzkim. Na wsi różnice te wahały się w granicach od 7,2 lat w województwie wielkopolskim do 9,8 lat w lubelskim i podlaskim.

Umiera najmniej Podlasian

W 2013 r. najwyższą umieralność zanotowano w województwie łódzkim, gdzie na każde 100 tys. ludności zmarło 1126 osób. Stosunkowo niskie natężenie zgonów – w porównaniu z innymi rejonami kraju – notowano w województwach podkarpackim i małopolskim oraz w województwie podlaskim (poniżej 950).

Jak podaje GUS, w Polsce głównymi przyczynami zgonów są choroby układu krążenia, nowotwory oraz urazy i zatrucia. W 2012 r. stanowiły one 78% wszystkich zgonów.

W Europie lepiej

Mimo pozytywnych zmian przeciętnego trwania życia, wiek dożywania Polaków jest krótszy dla mężczyzn o ok. 8 lat, a dla kobiet o nieco ponad 4 lata w porównaniu do średniej europejskiej.

Najdłużej żyją mężczyźni w Islandii i Szwajcarii (odpowiednio 81,6 i 80,6 lat), najkrócej w Rosji – 63 lata. Wśród kobiet za długowieczne można uznać Hiszpanki, Francuzki i mieszkanki Lichtensteinu. Przeciętne trwanie ich życia wynosi co najmniej 85,2 lat. Najkrócej w Europie żyją Mołdawianki, Albanki i Rosjanki – ok. 75 lat.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1017 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39