Dziedzictwo Tatarów pod ochroną UNESCO. Trwa proces nominacji i przygotowań

2025.07.14 08:00
W czwartek (10 lipca) w siedzibie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odbyło się robocze spotkanie poświęcone planom wpisania meczetów i mizarów tatarskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Udział w nim wzięli przedstawiciele społeczności tatarskiej, Ministerstwa Kultury, ICOMOS oraz eksperci zajmujący się ochroną zabytków.
Dziedzictwo Tatarów pod ochroną UNESCO. Trwa proces nominacji i przygotowań
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Trwają przygotowania do rozpoczęcia formalnych działań na rzecz wpisu najcenniejszych obiektów związanych z obecnością Tatarów w Polsce na prestiżową listę UNESCO. Podczas spotkania roboczego, które odbyło się w Białymstoku, eksperci i przedstawiciele środowisk muzułmańskich omówili najważniejsze kwestie związane z procedurą oraz potrzebami konserwatorskimi tych zabytków.

W centrum uwagi znalazły się cztery muzułmańskie cmentarze zwane mizarami, które znajdują w Bohonikach, Kruszynianach, Studziance i Lebiedziewie. To nie tylko miejsca pochówku, ale przede wszystkim świadectwa wielowiekowej obecności i dziedzictwa Tatarów na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Wspólnie z meczetami w Bohonikach i Kruszynianach tworzą unikatowy zespół kulturowy o charakterze niematerialnym i materialnym.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskich Gmin Wyznaniowych w Bohonikach i Kruszynianach – Maciej Szczęsnowicz i Bronisław Talkowski oraz historycy i badacze dziedzictwa tatarskiego.

Dyskutowano zarówno o stanie badań nad obiektami, jak i o priorytetach konserwatorskich oraz technicznych. Eksperci podkreślali, że wpis na listę UNESCO to złożony i wieloetapowy proces, wymagający precyzyjnego opracowania dokumentacji oraz ścisłej współpracy różnych instytucji.

– Dzisiejsze spotkanie to historyczny moment dla naszego regionu i całej Polski – powiedział Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Jesteśmy świadomi, jak trudny i długotrwały jest to proces. Wymaga on bowiem precyzyjnego podejścia, uwzględnienia wielu technicznych aspektów oraz współpracy z licznymi instytucjami i ekspertami. Ochrona dziedzictwa nie kończy się na samej procedurze wpisu – to tylko początek drogi. Stworzenie pełnej opowieści o tatarskim dziedzictwie, która trafi do komisji UNESCO i przekona ją o wartości tego dziedzictwa, to zadanie, któremu musimy poświęcić ogromną staranność. Każdy detal, każda informacja, każde badanie – wszystko musi być zgodne z wymaganiami, które stawiają przed nami organizacje międzynarodowe – dodał.

Projekt ma nie tylko charakter konserwatorski, lecz także społeczny. Związany jest z uhonorowaniem unikalnej wspólnoty etniczno-wyznaniowej, która od wieków współtworzy kulturę i historię Polski. Uczestnicy spotkania podkreślali znaczenie dialogu oraz aktywnego udziału lokalnych społeczności tatarskich w procesie przygotowań do wpisu.

Podjęte działania są jednym z pierwszych etapów na drodze do uznania tatarskich zabytków w Polsce za dziedzictwo o randze światowej. Jeśli procedura zakończy się powodzeniem, będzie to pierwszy taki wpis dotyczący dziedzictwa muzułmańskiego w naszym kraju.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

Polecamy
24Holiday
24Holidayul. Świętojańska 15 lok. 51 (Galeria Alfa)
15-277 Białystok
www.24holiday.pl

Więcej informacji
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39