
Kandydaci na prezydenta Polski
Spośród wszystkich zgłoszonych komitetów, tylko 13 kandydatom udało się spełnić ten wymóg i uzyskać prawo do udziału w wyścigu prezydenckim.
Jednym z kandydatów jest Artur Bartoszewicz, niezwiązany z żadną partią polityczną doktor nauk ekonomicznych i adiunkt w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w analizach ekonomiczno-finansowych i zasiada w Radzie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jest liderem prawicowego ruchu społeczno-politycznego 777.
Magdalena Biejat, kandydatka popierana przez Nową Lewicę, to socjolożka i działaczka społeczna. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Grenadzie oraz podyplomowe kierunki z zarządzania organizacjami pozarządowymi. Pracowała m.in. jako tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej i aktywnie angażuje się w sprawy społeczne.
Z ramienia Konfederacji Korony Polskiej startuje Grzegorz Braun – reżyser, publicysta i były opozycjonista z lat 80. Ukończył polonistykę oraz reżyserię, współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy i przez lata aktywnie działał w środowiskach konserwatywnych.
Szymon Hołownia, obecny marszałek Sejmu, startuje jako kandydat Polski 2050. Karierę zaczynał jako dziennikarz i prezenter telewizyjny, znany z programów „Mam Talent!” i „Mamy Cię!”. Studiował psychologię i pracował dla takich tytułów jak „Newsweek” czy „Gazeta Wyborcza”.
Kandydatem Federacji dla Rzeczypospolitej jest Marek Jakubiak, przedsiębiorca i były poseł. Służył w wojsku, a po odejściu z armii rozpoczął działalność w branży browarniczej, zakładając spółkę Browary Regionalne Jakubiak. Znany jest z konserwatywnych poglądów i aktywności w mediach.
W wyborach wystartuje również Maciej Maciak, lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju, który nie jest związany z żadną partią polityczną. Jest dziennikarzem i dwukrotnym kandydatem na prezydenta Włocławka, znanym z kontrowersyjnych wypowiedzi i antysystemowego przekazu.
Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość, to doktor nauk ekonomicznych, przedsiębiorca i doradca podatkowy. Znany z liberalnych poglądów gospodarczych, prowadzi kilka spółek i jest jednym z liderów środowiska wolnościowego w Polsce.
Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki to historyk, doktor nauk humanistycznych i prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Ukończył również międzynarodowe studia MBA. Reprezentuje nurt patriotyczny, silnie związany z pamięcią historyczną i wartościami konserwatywnymi.
Joanna Senyszyn, profesor nauk ekonomicznych i była europosłanka, startuje jako kandydatka niezależna. Przez lata związana była z Uniwersytetem Gdańskim. Ma bogatą historię polityczną – była członkinią PZPR i działaczką lewicy. W kampanii podkreśla świeckość państwa i prawa kobiet.
Z mediów do polityki wkracza Krzysztof Stanowski, dziennikarz, współzałożyciel Kanału Sportowego i twórca Kanału Zero. Deklaruje, że jego start ma charakter obywatelski i eksperymentalny – chce zrozumieć mechanizmy kampanii wyborczej „od środka”.
Znany z poprzedniego startu w 2020 roku Rafał Trzaskowski po raz kolejny ubiega się o urząd prezydenta. Kandydat Koalicji Obywatelskiej jest prezydentem Warszawy, politologiem i byłym europosłem. Wcześniej pracował jako nauczyciel i analityk polityczny. Obecnie promuje program oparty na prawach obywatelskich i wspieraniu samorządności.
Kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców jest Marek Woch, przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”. W kampanii akcentuje niezależność od dużych partii i rozwój wspólnot lokalnych.
Ostatnim z kandydatów jest Adrian Zandberg, lider Partii Razem, historyk i doktor nauk humanistycznych. Nauczyciel akademicki, znany z lewicowych poglądów, walki o prawa pracownicze i sprzeciw wobec nierówności społecznych.
24@bialystokonline.pl