
To już 15. edycja akcji, której organizatorem w województwie podlaskim jest Fundacja "Pomóż Im". Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Razem dla Dzieci z Hospicjum" i tradycyjnie ma na celu szerzenie idei wolontariatu oraz uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodzin. Kampania zainicjowana została jesienią 2024 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, a teraz dobiega końca – finałowe kwesty odbędą się w dniach 10 i 11 maja.
Żonkil – symbol nadziei
Żółty żonkil to znak rozpoznawczy kampanii Pola Nadziei – symbol nadziei i solidarności z osobami cierpiącymi. W najbliższy weekend wolontariusze będą kwestować na ulicach Białegostoku, Łomży, Bielska Podlaskiego oraz wielu mniejszych miejscowości regionu. W samym Białymstoku będzie można ich spotkać m.in. przy Rynku Kościuszki, w Parku Planty, na Alei Bluesa oraz w galeriach handlowych i sklepach sieci PSS Społem. Wiele szkół zorganizuje także własne zbiórki.
Fundacja "Pomóż Im" od 16 lat prowadzi domowe hospicjum dla dzieci, obejmujące swoją opieką małych pacjentów z całego województwa. Obecnie z pomocy korzysta 32 dzieci, a od początku 2025 roku Fundacja objęła opieką już 39 chorych. Fundacja wspiera nie tylko dzieci, ale także ich rodziny – oferując pomoc psychologiczną, socjalną oraz prowadząc zajęcia dla rodzeństwa i grupy wsparcia w żałobie.
Setki dzieci i dziesiątki placówek
W tegoroczną kampanię zaangażowało się ponad 100 placówek z całego województwa podlaskiego – zarówno z większych miast, jak i małych miejscowości i wsi. W akcję włączyły się 33 przedszkola, 45 szkół podstawowych, 9 szkół średnich, a także liczne instytucje edukacyjne i kulturalne. Organizowane były m.in. lekcje o wolontariacie, konkursy plastyczne i literackie oraz popularne kiermasze słodkości, takie jak "Muffinkowy kiermasz" w Łomży czy zbiórki w parafiach prawosławnych, w których wzięły udział aż 21 wspólnot religijnych.
Nie zabrakło także wydarzeń artystycznych – grupa Artea wystawiła muzyczne przedstawienie charytatywne "Opowieść o Cybulku”, które obejrzało 600 widzów.
Kampania Pola Nadziei nie tylko zbiera fundusze, ale również aktywizuje lokalną społeczność i uwrażliwia na los chorych dzieci.
Fundacja planuje dalszy rozwój – w ciągu najbliższych kilku lat chce uruchomić stacjonarne hospicjum dziecięce w Sochoniach pod Białymstokiem. Koszt inwestycji oszacowano na 10 milionów złotych. Fundacja
ma nadzieję na uruchomienie placówki stacjonarnej w perspektywie 3-4 lat.
24@bialystokonline.pl