Marsz Godności w Białymstoku. Wspólnie o prawach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami

2025.05.06 19:30
Setki mieszkańców Białegostoku wzięły udział w XXIII Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie, które odbyło się we wtorek (6 maja), miało na celu przypomnienie o potrzebach, prawach i codziennych wyzwaniach osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
Marsz Godności w Białymstoku. Wspólnie o prawach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami
Fot: Adam Ludwiczak UM Białystok

Kolorowy i pełen emocji przemarsz wyruszył z ul. Lipowej punktualnie o godz. 10:00. Już od 9:30 w centrum miasta zaczęli gromadzić się uczestnicy – osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunowie, nauczyciele, terapeuci, a także przedstawiciele władz miasta. Uczestników wspierały organizacje pozarządowe oraz instytucje prowadzące placówki terapeutyczne i edukacyjne.

Trasa Marszu Godności wiodła przez Rynek Kościuszki aż pod Ratusz – serce miasta i miejsce symbolicznej obecności wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich sprawności. Jak co roku wydarzenie miało nie tylko charakter integracyjny, ale również społeczny i edukacyjny – przypominało, że osoby z niepełnosprawnościami są równoprawnymi członkami wspólnoty, zasługującymi na szacunek, uwagę i dostęp do pełni życia społecznego.

Marsz został zorganizowany już po raz dwudziesty trzeci przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”. Finansowo wsparło go Miasto Białystok, którego przedstawiciele – podobnie jak w poprzednich latach – aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu.

Po zakończeniu marszu plac przed Ratuszem zamienił się w przestrzeń wspólnej zabawy. Rozpoczął się festyn integracyjny z występami artystycznymi, grami, tańcami i animacjami. Na uczestników czekały stoiska promujące działalność organizacji pozarządowych, szkół i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Szczególne zainteresowanie budziły rękodzieło i prace plastyczne wykonane przez osoby z niepełnosprawnościami – pełne pasji i kreatywności.

MZ
24@bialystokonline.pl

Polecamy
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniec
Delikatesy zoologiczne Zwierzyniecul. Antoniukowska 56 lok. 3 (Galeria Antoniuk)
15-845 Białystok

Więcej informacji
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39